Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

ČVUT s Prahou a AVČR testují novou polomasku: Je přizpůsobená obličeji

ČVUT s Prahou a AVČR testují novou polomasku: Je přizpůsobená obličeji
Zdroj: Archiv Petr Hlubuček
boj s virem
ČVUT vyvinulo a otestovalo novou ochrannou polomasku, kterou dnes představilo Praze. Na obličeji drží mnohem líp, než respirátory FFP2, které se dovážejí z ciziny. Asijské respirátory ve své většině nepasují a netěsní, protože jsou konstruovány na asijské obličeje. Ve svém důsledku jsou tak často nefunkční.

Nově vyvinutá ochranná polomaska je vyrobena na 3D tiskárně a dovede dokonale kopírovat tvar obličeje. Dýchá se přes ochrannou membránu s nanovrstvou nebo jen z netkané textilie. Tyto filtry se po použití jednoduše vymění a maska se může opakovaně použít.

„Pokud se prokáže v příštích dnech ideálnost této ochrany, chtěl bych aby Praha preferovala jednoznačně tuto českou variantu oproti dodávkám, jenž často po doručení nesplňují nároky na kvalitu ochrany,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Tahle ochranná polomaska má řadu výhod:

1) Dobře sedí na obličeji, dá se každému přizpůsobit prakticky na míru.

2) Má lepší vlastnosti než většina respirátorů, které nedrží na obličeji a netěsní.

3) Je nesrovnatelně levnější. Zatímco jeden jednorázový respirátor FFP2 stojí kolem 60-100 Kč, filtry do této masky stojí pár korun - a masku můžete desinfikovat a používat opakovaně - k tomu máme zase posudek z 1. Lékařské fakulty UK

4) Jejich používáním podporujeme domácí vývojáře i výrobce.

„V úterý po Velikonocích dáváme prvních 200 kusů na praktické vyzkoušení našim pracovníkům v první linii. Pokud se to osvědčí i po praktické stránce, tak do deseti dnů můžeme rozjet sériovou výrobu. Podle vyjádření dodavatelů by kapacita produkce lisovaných polomasek mohla být cca 10 tisíc týdně za nesrovnatelně nižších nákladů než z 3D tisku. Pak budeme moct tuto masku nabídnout každému Pražanovi,“ dodává Petr Hlubuček.

BOJ S KORONAVIREM SLEDUJEME ZDE.

Související články

Další články