Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Cvrčci, červi a další hmyz míří do českých restaurací: Podle EU jde o jídlo jako každé jiné

Dali byste si, anebo se vám hmyz jako jídlo hnusí?
Zdroj: Profimedia.cz
Ani se nenadějete a na jídelních lístcích v restauracích se objeví cvrčci nebo švábi. Podle nového nařízení Evropské unie je totiž hmyz potravina nového druhu. Česko i ostatní členské země nyní musí nové pravidlo zapracovat do své legislativy.

V lednu schválila Evropská unie nové nařízení, které pokládá hmyz za tradiční potravinu třetích zemí. Momentálně probíhá schvalování jednotlivých druhů. Jakmile dojde tohle schvalovací kolečko ke konci, hmyz se bude moct objevit na jídelníčcích českých restaurací.

Česko patří v Evropě mezi přední chovatele krmného hmyzu. Cvrčci, červi nebo třeba švábi se doteď mohli konzumovat výhradně na speciálních degustačních akcích, ale tomu bude brzy konec.

„V momentě, kdy se tady nastaví veškerá pravidla, bude umožněn chov a my ho budeme dozorovat. Budeme hlídat zpracování toho hmyzu, protože hmyz může být zdrojem i přenosu nákaz,“ vyjádřil Zbyněk Semerád, ředitel Státní veterinární správy.

Že má konzumace hmyzu v Česku velkou budoucnost, dokazuje i podnikání dvou mladých Čechů. Ti staví v Thajsku největší hmyzí farmu na světě. Už nyní dokonce stojí za značkou proteinových tyčinek ze cvrčků a mouky.

Související články

Další články