Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Paurová Extra Host (pořad) Počasí Bohumín

Nejnovější kauzy

Čtyřletý chlapec zemřel na chřipku: Matka mu nedala léky, radila se s odpůrci očkování

tragédie
Smutný příběh ukazuje dopad poslouchání rad od neznámých lidí na sociální síti. Teprve čtyřletý chlapec zemřel na chřipku poté, co jeho matka nevyzvedla lékařem předepsané léky a o jeho zdravotním stavu diskutovala online s odpůrci očkování. Nemyslela si totiž, že pediatr zvolil správný postup léčby. O případu informoval Zdravotnický deník

Pro léčbu chřipkou nakaženého chlapce lékař zvolil ověřený přípravek Tamiflu. Matce se však jeho postup nezdál, a tak místo do lékárny zamířila domů k počítači, kde se o zdravotním stavu svého syna rozhodla diskutovat s odpůrci očkování. Jejich rady se jí zdály lepší než lékařský postup. Odstrašující případ se odehrál v USA.

Zatímco recept ležel v kabelce ladem a chlapec se cítil hůř a hůř, žena se ohledně jeho nemoci svěřila na sociální síti a žádala, aby jí zcela neznámí lidé poradili. Odpůrci očkování jí doporučili mnoho způsobů podle nich vhodné léčby. Její syn měl jíst hodně ovoce a zeleniny, do nosu mu měla kapat mateřské mléko a dávat mu zinek v tabletách.

Sama žena popsala, že ji předepsaný lék Tamiflu děsí, a proto ho nechce synovi podávat. Odpůrci očkování ji zatím podporovali, aby chlapečka léčila za pomoci alternativní medicíny. Antivirotikum označovali za zlo.

Zbytečná smrt

Ani když se chlapci neustále přitěžovalo, matka mu lék nepodala a nadále se snažila ho léčit podle rad virtuálních mudrců. Během pár dní byl její syn hospitalizován, ani v nemocnici mu už ale nedokázali pomoci a zemřel. Stanice NBC News upozorňuje na skupiny odpůrců očkování, v nichž si lidé navzájem negativně ovlivňují životy a téměř jako sekta mezi sebe lanaří další a další rodiče.

V ohrožení jsou i české děti

Zdravotnický deník, který na případ upozornil, informoval o existenci těchto skupin i na sociálních sítích v Česku. V těch se pohybují tisíce členů a stejně jako matka, která zavinila zbytečnou smrt svého syna, jehož chřipku mohla předepsaným lékem vyléčit, i tito lidé se ohledně svého zdravotního stavu či stavu svého dítěte radí právě tam.

Češi diskutují, jak se vyhnout očkování, jak získat falešné razítko do očkovacího průkazu, čím přírodně léčit nejrůznější ať už banální, či vážné nemoci a v internetových diskuzích šíří dezinformace, kterým sami věří. Před těmito komunitami je třeba mít se na pozoru.

Související články

Další články