Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Čtyři desítky budov se zbarví do fialova na podporu předčasně narozených dětí

Čtyři desítky budov se zbarví do fialova na podporu předčasně narozených dětí
Zdroj: Pixabay

Světový den předčasně narozených dětí slaví celý svět 17. listopadu. Už o den dříve ho ale připomenou významné budovy i nemocnice po celé České republice. Na připomínku i poděkování za péči, kterou nedonošeným dětem poskytovali lékaři, zdravotníci i rodiče, se téměř čtyřicítka budov zbarví purpurově. I letos ale zůstává jedním z hlavních témat akcí péče o děti v době koronaviru. 

Počet předčasně narozených dětí v loňském roce klesl, ani tak ale nelze říct, že by se náročnost péče o ně snižovala. Poslední dva roky jsou totiž i pro novorozenecká oddělení ve znamení koronaviru. „Chránit musíme sebe, náš zdravotnický personál a samozřejmě i rodiče. Čím více vir známe, tím lépe se nám ale daří všechny chránit, ale také víme, jaká rizika jsou spojená například s příjmem nakažených rodiček. Samotný vir může být jednou z příčin předčasného porodu, důležitá je ale i následná péče, která zajistí rychlé uzdravení rodičky a umožní její kontakt s dítětem,“ uvádí primářka novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice Milena Dokoupilová.

Inkubátory chrání i před koronavirem

Přesto, že výjimky potvrzují pravidlo, samotné děti virem ohrožené obvykle nejsou, a to ani ty předčasně narozené. Novorozenci nejen že nepatří mezi ohrožené skupiny, které by si vir vybíral, navíc jsou také chránění právě díky inkubátorům. „Ty moderní zajišťují individualizované mikroklima a potřebný klid pro správný vývoj uší, očí i plic. Koronavirus dělá péči o nedonošené děti náročnější, některé jednotky ale rodičům umožňují s dětmi zůstat v kontaktu i na dálku – mohou na ně mluvit přes telefon nebo pomocí zvláštních zařízení, nebo využívají šifrované služby, skrze které rodičům posílají alespoň fotografie nebo zprostředkovávají videohovory,“ vysvětluje Václav Baxa, odborník na zdravotnické technologie společnosti Dräger.


Důležitý je kontakt a trpělivost

Na to, že je kontakt rodiče s dítětem pro obě strany velmi přínosný, upozorňuje spolek Nedoklubko. „V Nedoklubku si uvědomujeme, jak tyto náročné dny a měsíce spojené s koronavirem, komplikují situaci na neonatologických odděleních. Už tak mají rodiče spoustu starostí s předčasným příchodem jejich miminka na svět, a navíc se musí potýkat s komplikacemi a omezením v souvislosti s protiepidemickými opatřeními. Je to nelehké období pro celé týmy neonatologických oddělení, miminka i rodiče,“ říká ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková. Důležitá je v takových chvílích ale i trpělivost. V kombinaci s pandemickými opatřeními tak rodiče předčasně narozených dětí častěji vyhledávají i pomoc psychologů.

Nedoklubko při příležitosti letošního Světového dne předčasně narozených dětí i měsíce, který je připomíná, navštívilo 12 perinatologických center, 13 center intermediární péče a dalších šest novorozeneckých oddělení, ve kterých fond rozdal stovky purpurové léčivé balíčky rodičům a také limitovanou edici dárkových balíčků 2021 všem lékařům, sestrám a dalším pracovníkům, kteří na neonatologických odděleních pracují. Vedle purpurově nasvícených budov připomínají Světový den předčasně narozených dětí také další charitativní akce a rodiče si jejich boj připomínají šňůrkou navázaných dětských ponožek.

Kde tento rok nasvícené budovy najdete?

Brno - hrad Špilberk
České Budějovice - IGY Centrum
České Budějovice - Jihočeské divadlo
Hradec Králové - radnice
Most - hrad Hněvín
Olomouc - Hotel Theresian
Ostrava - OC Nová Karolina
Ostrava - radniční věž
Ostrava -most Miloše Sýkory
Ostrava – poliklinika fakultní nemocnice
Plzeň - divadlo J.K. Tyla
Praha - rozhledna Petřín
Praha - Tančící dům
Praha - ÚPMD Podolí
Praha -Ministerstvo zdravotnictví
Praha - Gynekologicko-porodnická klinika U Apolináře
Ústí nad Labem - kaple Nanebevzetí Panny Marie
Zlín - radnice
Buchlovice - zámek
Hořovice - nemocnice
Jablonec nad Nisou - divadlo
Jáchymov - mincovna
Jihlava - Mariánský sloup
Jihlava –dům kultury
Karlovy Vary - muzeum
Karlovy Vary - nemocnice
Kladno - divadlo
Kolín - radnice
Liberec - radnice
Loučeň - zámek
Mladá Boleslav - radnice
Mladá Boleslav - divadlo
Mnichovo Hradiště - radnice
Pardubice - Východočeské divadlo
Písek - radnice
Kyjov - radnice
Šternberk - hrad
Teplice - radnice
Uherské Hradiště - radniceSouvisející články

Další články