Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Čtvrtý stupeň klepe na dveře: Přehled změn a koho vládní nařízení nejvíc zasáhnou

Čtvrtý stupeň klepe na dveře: Přehled změn a koho vládní nařízení nejvíc zasáhnou
Zdroj:
Koronavirus
Koronavirová čísla opět nekontrolovatelně rostou a Česko se tak musí připravit na další zpřísnění proticovidových opatření. Vláda proto dnes bude jednat o tom, co se zavře a hlavně od kdy. Už nyní je ale jasné, co všechno budeme muset oželet. Opět budou pravděpodobně nejvíce trpět restaurace.

Podle systému PES se Česko už několik dní nachází ve čtvrtém stupni, skóre navíc pořád roste. Je tedy neodvratné, aby vláda vyhlásila přechod na vyšší stupeň. Podle oficiálního znění by mělo ve čtyřce například dojít na uzavření stravovacích podniků, maloobchodů a škol. Podle posledních prohlášení ministra zdravotnictví Jana Blatného ale tentokrát dojde na řadu výjimek.

Stravovací a ubytovací zařízení

Restaurace a hospody jsou jedním z nejvíce zasažených sektorů. Sotva stravovací podniky přežily první vlnu, přišla druhá, během které musely opět zavřít. Nyní je jasné, že po nedávném rozvolnění nejspíš nevydrží otevřené ani dva týdny a budou se muset znovu smířit s pouhým výdejem přes okénko. Ministr Blatný se spolu s ostatními členy vesměs shoduje, že jsou to právě restaurace, ve kterých nelze dodržovat pořádně všechna epidemiologická opatření. Proto při současném stavu můžeme očekávat jejich uzavření.

Hotely a penziony mohly mít během podzimu otevřeno. To se ale nyní podle slov ministra Blatného změní. Ubytovací zařízení se tak nejspíš budou muset o Vánocích obejít bez hostů. Jsou to právě svátky a především Silvestr, kterého se epidemiologové obávají. Lidé si obvykle vyrazí na hory, což je ale v současné situaci podle odborníků nemyslitelné.

Obchody

Maloobchod během podzimu zažil tvrdou ránu v podobě uzavření. Řada podnikatelů si stěžovala, že jde o diskriminaci, jelikož supermarkety mohly zůstat otevřené. Nyní podle slov Blatného vláda neplánuje utnout provoz maloobchodů, všude ale bude platit omezení jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. „Omezení obchodů nebude dáno sortimentem, ale bude dáno pouze množstvím osob na metry čtvereční,“ řekl Blatný už v pátek pro Seznam Zprávy.

Školy

Ve čtvrtém stupni by i nadále měla pokračovat prezenční výuka žáků prvního stupně a zároveň střídavá výuka druhého stupně. Střední a vysoké školy se ale až na několik výjimek vrátí na distanční studium. Jelikož řada odborníků označuje školy za jedno z míst, kde se nejvíce šíří nákaza koronavirem, vyhlásí vláda pravděpodobně prodloužení vánočních prázdnin. Studenti si tak nejspíš užijí volna už od 19. prosince.

S otazníkem

Zatím není jasné, jak na tom budou jednotlivé služby, jako například kadeřnické salony. Ty by měly být podle systému PES ve čtvrtém stupni uzavřené, jelikož ale bude platit řada výjimek, je možné, že se tomu kadeřnictví vyhnou. Podobně jsou na tom i volnočasové aktivity. Lidé by podle oficiálního výkladu měli ve čtvrtém stupni oželet sport, návštěvu zámků, muzeí a knihoven. Ve hře je pak i návrat zákazu vycházení v nočních hodinách.

Ačkoliv je jisté, že Česko přejde do čtvrtého stupně, není známo, od kdy bude platit, jelikož ve vládě nepanuje shoda o datu jeho zavedení. Ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček například požaduje vyhlášení čtvrtého stavu až na neděli. Naopak ministr vnitra Jan Hamáček chce zpřísnění už zítra. „Pokud to chytne exponenciálu, tak máme v lednu obrovský problém,“ řekl Hamáček v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. S Hamáčkem se pak shoduje i vládní poradce a bývalý hlavní epidemiolog Roman Prymula.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy