Legendární komedie Slunce, seno, jahody dorazila do našich kin v roce 1983. Od té doby se pravidelně objevuje na našich obrazovkách a národ tuto komedii dodnes zbožňuje a nedá na ni dopustit. Slunce, seno se dočkalo dvou pokračování, které nebylo méně úspěšné než první díl. Jeden čas se dokonce vedly spekulace a diváci doslova u Trošky škemrali, aby natočil čtvrtý díl.

Natáčení čtvrtého dílu trilogie bylo před lety na spadnutí. Češi doslova prosili režiséra Zdeňka Trošku o pokračování. To, co je na Troškových filmech tak unikátní, je víc než jasné. Česká mentalita ukázaná v humorné formě, oslnil taktéž výběrem herců, kde Troška nesáhl vedle. Troškovo Slunce seno ukazuje domácí prostředí a lidovost v nejčistší formě. Díky tomu přirostla k srdci nejen starším ročníkům, ale všem.

„Filmy a pohádky pana Trošky s manželem milujeme. To, jak s lehkou nadsázkou vyobrazuje českou mentalitu, je zkrátka skvělé. Nechceme žádné násilí a na komedie nebo klasické české pohádky se koukneme vždycky rádi“ říká paní Zdena, která je svým ročníkem typickou cílovou skupinou oblíbeného režiséra.

Diváci se ještě donedávna hodně dožadovali pokračování, a natáčení čtvrtého dílu bylo téměř na spadnutí. O miláčkovi českého národa se všeobecně ví, že je dobrosrdečný a spolupráce s ním je vždy více než příjemná. Přesto se ale definitivně před nějakou dobou rozhodl, že bohužel nebude moci vyhovět divákům a „Slunce, seno, ufoni“, jak se měl film jmenovat, nenatočí.

Na hlavní důvod jsme se pana režiséra zeptali v krátkém rozhovoru a z jeho reakce bylo znát, že je to stále téma, které pořád chová v srdci a je mu to líto. „Byl bych opravdu rád, kdyby to byly jiné okolnosti než to, že většina lidí, kamarádů, herců a pro mě blízkých lidí bohužel zemřelo, ale tak to je a to je prostě život.“ Říká s dojetím. „Lidé, postavy a jejich příběhy, na kterých to bylo postavené, jsou pryč. Nemá smysl točit další pokračování. Vznikly a vznikají jiné filmy a jiné příběhy.“ Řekl Zdeněk Troška pro eXtra.cz

Dodal také že je nesmírně rád, když se ho někdo zeptá na cokoli ohledně natáčení Slunce, sena. Vždy to pro něj bude srdcová záležitost a rád si s diváky zavzpomíná na ty, kteří již s námi nejsou. Ať už jsou to Růžičkovi, Doktor Kája, Kelišová a její parta a mnozí další.