Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Temný osud rodiny mafiána Běly: Přežil pouze syn, který je ve vězení jako doma

Antonín Běla: Rodina romského krále má tragický osud
Zdroj: Se svolením ČT2/Profimedia
Devadesátky

Rodina Antonína Běly je protkána tragickými osudy. Někdejší král českého podsvětí, jehož postava se objevila i v seriálu Devadesátky, byl v roce 1996 popraven u svého domu. Přestože měl manželku a dvě děti, naživu už zůstal jen syn Jaroslav. Ani ten však neskončil dobře, sedí totiž za mřížemi. Už poněkolikáté.

Antonín Běla už za socialismu patřil mezi podnikavé lidi. Vydělával si jako překupník nedostatkového zboží, které pašoval ze zahraničí. Kromě toho také veksloval a půjčoval lidem peníze. V 70. letech se také kvůli tomu ocitl krátce za mřížemi. Bylo to v době, kdy se měl ženit s partnerkou Marií, která čekala jejich prvního syna Marcela.

Ještě před revolucí Marie manželovi romského původu porodila druhého potomka Jaroslava. Od začátku devadesátek pak pro rodinu nastaly turbulentní časy. Revoluce povolila uzdu zločinu a Běla, který si během života vytvářel kontakty mezi policisty i politiky, se vyhoupl do čela českého podsvětí. Kolem sebe měl přitom věrné kumpány, kterým říkal chábři.


"Takovýmu chábrovi, byl to třeba vekslák, zařídil byt, koupil mu auto. Občas se ho ptali: ‚Jardo, proč to děláš?‘ Odpovídal: ‚Protože to jsou mý lidi a protože by mi jinak dělali ostudu.‘ Ale taky byl krutej, protože nesnášel drogy. Jednou si v Plzni všimnul, jak jeden z nich šňupe. Strašně se rozčílil. Ptal se ho, kolik to bylo gramů. On říká: ‚Tři.‘ A on na to: ‚Přidáme k tomu nulu a ty půjdeš třicet kilometrů vedle auta pěšky, až pojedeme na Prahu,‘" vzpomínala na svého muže Marie v třídílném dokumentu Českého rozhlasu.

Žena zvolila sebevraždu

Běla dobře věděl, proč drogy nenávidí, a potvrdilo se mu to i poté, co se jeho syn Marcel v devadesátých letech předávkoval. Bylo mu 28 let. Už to byla předzvěst temného osudu Bělovy rodiny. V roce 1996 byl totiž romský král popraven u svého domu v Úvalech. Několik útočníků ho tehdy provrtalo 37 ranami ze samopalu, přičemž jak se v dokumentu uvádí, mělo jít o bývalé elitní policisty a bodyguardy.

Smrt hlavy rodiny uvrhla pozůstalé do temnoty a depresí. Syn Jaroslav, který původně z vraždy vinil jiného kmotra Františka Mrázka, s jehož dcerou jeden čas chodil, začal fetovat. Hned několikrát se dostal do křížku se zákonem a ve vězení byl pečený vařený. Velká vila v Úvalech tak zela prázdnotou, kterou Marie nesla jen těžko. "Já tady bejt nemůžu. Všechno na mě tady padá. Budu šťastná, až odsud vypadnu,“ říkala v dokumentu. Z domu se ale nikdy nedostala a nakonec v něm v roce 2020 spáchala sebevraždu...

Související články

Další články

Nejnovější kauzy