Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

ČT3 vrací na obrazovky hlasatelky: Připomeňte si ty, které jsme dříve vídali každý den

ČT3 vrací na obrazovky hlasatelky: Připomeňte si ty, které jsme dříve vídali každý den
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 12 fotografií
galerie
V souvislosti s koronavirem přichází Česká televize s kanálem ČT3, který bude určen seniorům. Tomu bude přizpůsobeno i vysílání, kterým budou jako za starých časů provázet hlasatelky. V minulosti jsme na obrazovkách vídali například Alexandera Hemalu, Kamilu Moučkovou, Stanislavu Lekešovou, Saskii Burešovou a další. Vzpomínáte si na ně?

V pondělí 23. března spustí Česká televize dočasný program pro seniory, který jim má přinášet informace o koronaviru formou připomínající zpravodajství v dobách jejich mládí. V minulosti hlasatelky a hlasatelé plnili funkci průvodců večera, nyní se na obrazovky vrátí.

Ačkoliv ČT3 přinese zcela nové tváře, budou lidem nepochybně připomínat ty, které vídali dříve. Pamatujete si ty nejznámější tváře, které diváci vídali den co den a které provázely programem, který byl dříve o poznání chudší?

Alexander Hemala

Nepochybně nejznámější hlasatelskou tváří je Alexander Hemala, který v Československé televizi pracoval od roku 1973. Platí rovněž za nejdéle sloužícího hlasatele veřejnoprávní televize, funkci plnil až do roku 2005, kdy byla zrušena. Moderování se věnuje dodnes.

Kamila Moučková

Kamila Moučková má, stejně jako Hemala, ve své kariéře spoustu důležitých milníků. Byla například vůbec první moderátorkou Televizních novin, které se začaly vysílat v lednu roku 1957. Byla to také právě ona, kdo roku 1968 vůbec jako první z obrazovek oznámil invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V roce 2013 byla prezidentem Milošem Zemanem vyznamenána medailí za zásluhy. Na obrazovkách už se dnes, ve svých 91 letech, neobjevuje.

Stanislava Lekešová

Kariéra Stanislavy Lekešové v roli hlasatelky začala v roce 1985, kdy během dopoledního bloku uvedla vysílání pro mateřské školy. Post hlasatelky následně opustila a její kariéra nabrala na obrátkách - od roku 1998 se stala stálou moderátorkou pořadu Sama doma a její oblíbenost mezi diváky prudce rostla. Do života jí však zasáhla zákeřná nemoc a Lekešová v prosinci roku 2019 zemřela.

Marie Retková

Mezi jedny z nejzapamatovatelnějších tváří televizního rozhlasu patřila nepochybně i Marie Retková Ta byla hlasatelkou Československé a později České televize téměř 30 let až do chvíle, kdy byla pozice zrušena. Ačkoliv na obrazovkách už ji diváci nevídají, její hlas provází vysíláním v Českém rozhlase Dvojka.

Milena Vostřáková

Jako hlasatelka se Milena Vostřáková zapsala divákům do paměti především svým výrokem po výhře československých hokejistů nad Sovětským svazem. „Běžně piji urologický čaj, dnes ale připiji našim hokejistům vínem, protože jde o vítězství nejen sportovní, ale i morální,“ řekla tehdy. Její slova ji poté stála dočasný odchod z Československé televize, kam se vrátila v roce 1990. Vostřáková zemřela v roce 2011.

Hana Heřmánková

Když byla televizní hlasatelkou, byla známá jako Hana Vávrová Veřejnost dobře znala i její sestru Danu, která hrála Leontýnku ve filmu Ať žijí duchové Hana se dostala mezi ty hlasatele, kteří měli čest si vyzkoušet i silvestrovský přenos. Dnes je manažerkou Divadla Bez zábradlí.

Martina Vrbová

Martina Vrbová byla nejmladší hlasatelkou se zároveň nejzajímavější kariérou. Jako jediná z týmu České televize totiž měla zkušenosti i ze zahraničí. Při pobytu v Madridu moderovala vědomostní soutěž Waku Waku ve španělské státní televizi. Diváci ji dále znají i pořadu Sama doma, kam po zrušení hlasatelských pozic přešla stejně jako Stanislava Lekešová.

Marie Tomsová

Marie Tomsová byla hlasatelkou v letech 1977-1996, na pozici nastoupila v šestadvaceti letech. Nikdy se netajila tím, že svou práci skutečně milovala a že odchod pro ni byl těžký. Posléze se živila moderováním v rádiu a dabováním dokumentárních filmů.

Saskia Burešová

Zřejmě největší legendou mezi hlasatelkami je Saskia Burešová. Ta se kromě rozhlasu už od roku 1993, tedy téměř 30 let, věnuje moderování pořadu Kalendárium, ke kterému diváky svým vystupováním přilákala právě ona. V Československé a následně České televizi působí už od roku 1967, kdy začala uvádět pořad určený pro vojáky základní služby, který se nazýval Poštovní schránka. Po jeho zrušení se stala hlasatelkou a proslavila se tím, že roku 1992 v přímém přenosu oznamovala rozdělení Československa. Moderování se věnuje aktivně i nadále.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy