Tak to vypadá, že se v Česku skutečně brzy zavede euro! Vláda chce jednotnou měnu, aby se přizpůsobila ekonomickým aspektům států kolem nás. Jedná se o zavedení směnového kurzu ERM II, který na Slovensku zavedli 4 roky před úplným přechodem na euro. Většina politických stran je pro. Tak uvidíme. Třeba budeme mít euro hodně brzy.

ČSSD chce, aby Česko rychle vstoupilo do mechanismu směnných kurzů ERM II, který je předstupněm pro zavedení jednotné evropské měny. Pro euro je i KDU-ČSL, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09. Jednotnou měnu však odmítá ODS i ANO. Uvedli tak představitelé stran na úterní debatě pořádané Hospodářskou komorou ČR.

„V programu chceme slíbit, že když bude sociální demokracie v další vládě, uděláme vše pro vstup do systému směnných kurzů,“ uvedl ekonomický expert ČSSD Michal Pícl. Těmito slovy nejspíše naznačuje, že by se zároveň pevně stanovil termín zavedení eura v Česku nebo směnný kurz, ve kterém by se koruna za euro měnila. Všechno tohle naznačí obchodním partnerům, že Praha je ochotná euro přijmout.

Ekonomický poradce KDU-ČSL Ivan Pilip řekl, že nová vláda by měla stanovit pevný termín pro přijetí eura. Učinit by tak měla krátce po svém jmenování a rovnou by měla začít podnikat kroky pro zavedení společné měny. Eurem bychom se prý přizpůsobili německé ekonomice, která euro užívá.

Hospodářská komora v úterý zveřejnila výsledky průzkumu mezi svými členy, v němž 56 procent dotázaných firem nepovažuje otázku přijetí eura za natolik aktuální, aby se jí nová vláda zabývala zkraje svého funkčního období. Opačného názoru je 24 procent firem, pětina dotázaných nemá vyhraněný názor.

„Vstup do eurozóny je opravdu velkým krokem, který je třeba dobře zvážit. Apeloval bych proto na politiky, aby s termínem příliš nespěchali a dobře zvážili všechna pro a proti,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý pro ihned.cz.