Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hrdinové ze záchranky StarDance 2019 Horoskop Počasí

Nejnovější kauzy

ČSSD má zaplatit 338 milionů Altnerovým dětem. Nejvyšší soud odložil platbu neoprávněně

Problémy
Ústavní soud rozhodl, že Nejvyšší soud jednal v roce 2016 neoprávněně, když ČSSD povolil odklad s placením 338 milionů korun svému bývalému advokátu Zdeňku Altnerovi. Ten straně pomohl vysoudit Lidový dům.

Právník Altner zemřel, ale ve sporu s ČSSD pokračují jeho děti. Podle rozhodnutí Ústavního soudu byl verdikt Nejvyššího soudu z roku 2016 neoprávněný. Podle ústavních soudců Nejvyšší soud porušil Altnerovo právo na řádný proces a právo na zákonného soudce.

Verdikt ale neznamená, že by ČSSD musela ihned zaplatit. Strana uvedené peníze nemá, ale sjednala si úvěr v uvedené výši u banky FIO. Nejvyšší soud přitom může rozhodnout o odkladu vykonavatelnosti znovu, stojí na webu Aktuálně.cz. Šéf strany Jan Hamáček se nechal slyšet, že ČSSD bude znovu žádat o odklad.

Zdeněk Altner se domáhal doplatku odměny 18 milionů korun za to, že straně pomohl vysoudit Lidový dům. Na jaře 2016 soud na základě dohody, kterou s Altnerem v roce 1997 podepsal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda, pravomocně rozhodl, že strana musí Altnerovi zaplatit 338 milionů korun. Na tak vysokou sumu se původní částka vyšplhala kvůli nezvykle vysokým úrokům 0,3 procenta denně, tedy více než 100 procent ročně.

Mohlo by vás zajímat

Další články