Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2019 Extra Host (pořad) demonstrace proti Babišovi Události roku 2019

Nejnovější kauzy

ČSSD kritizuje Babiše: Premiér neumí řešit vládní krizi

kritika
Andrej Babiš (64) svým rozhovorem pro sobotní Právo rozhněval sociální demokraty. Řekl v něm, že za kauzu s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka mohou právě oni a je za ní boj mezi stranickými křídly. Členové strany uvedli, že by se premiér neměl starat o vnitřní poměry v ČSSD a měl by raději pracovat na řešení koaliční krize.

V rozhovoru pro Právo premiér Andrej Babiš řekl, že za kauzu s odvoláním ministra kultury mohou sociální demokraté. „Celý problém si vyrobila ČSSD a její představitelé. Jde o vnitřní boj v rámci strany. Kauzu vyrobilo Sobotkovo a Chovancovo křídlo v soc. dem., tedy Plzeň, Ústí nad Labem, Praha a část Brna, které nikdy nepřijalo výsledek vnitrostranického referenda a celou dobu od vstupu do vlády hází panu Hamáčkovi klacky pod nohy,“ uvedl.

V odpovědi na Babišův výrok se pak místopředseda ČSSD Ondřej Veselý rozohnil. „Premiér už to zjevně nezvládá a hledá, na koho by svou neschopnost hodil,“ sdělil Právu. Vicepremiér Jan Hamáček byl pak v kritice Andreje Babiše mírnější. „Rozhovor podle mě vypovídá dost o aktuálním rozpoložení pana premiéra,“ napsal deníku Právo. Místopředseda ČSSD Michal Šmarda pak tvrdí, že rozhovor byl plný nesmyslů. „Myslím si, že mu moc neprospívá, že našel zalíbení ve zkoumání vnitřních poměrů v ČSSD. Stejně jim neporozumí a zbytečně jej to zdržuje od práce,“ uvedl možný budoucí ministr kultury.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka si myslí, že premiér přehání. „Nejde o žádné intriky ani politickou hru, která ho má ztrapnit. Fakt ale je, že ve sporu o ministra kultury hraje pan premiér druhé housle. Jeho výroky přičítám tomu, že tuhle pozici špatně snáší,“ uvedl pro Právo. První místopředseda ČSSD Roman Onderka na svou odpověď premiérovi Babišovi rovněž nenechal dlouho čekat. „Reakce pana Babiše svědčí o tom, že je zoufalý ze situace, kdy není ve stavu dostát svým povinnostem a pravomocím premiéra ČR daným Ústavou. Chápu, že se snaží neschopnost dodržet koaliční smlouvu přehodit na koaličního partnera. Splnili jsme všechno, co se od nás v této věci očekávalo. Je na panu prezidentovi, jak se postaví k návrhu pana premiéra, aby jmenoval Michala Šmardu ministrem kultury. Byli bychom rádi, aby výměna na kultuře byla hladká, ale pan prezident se rozhodl jinak. ČSSD v dané chvíli udělala maximum možného,“ sdělil Právu.

Mohlo by vás zajímat

Další články