Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Covidový přehled: jak to bude od září s testy zdarma a třetí dávkou vakcíny

Zdroj: profimedia.cz
opatření vlády

Třetí dávka očkování proti covidu-19 bude v Česku primárně pro rizikové skupiny. Po čtvrtečním mimořádném jednání vlády o testování to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).  Zároveň uvedl, že preventivní testy na covid-19 budou mít ze zdravotního pojištění hrazené od září i nadále děti do 18 let. 

Potvrzeno. Přeočkování třetí dávkou proti koronaviru se spustí na podzim. Primárně bude určeno pro rizikové skupiny. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to sdělil novinářům po čtvrtečním mimořádném jednání vlády. Zopakoval, že s konečnou platností by měl kabinet o možnosti získat třetí dávku očkování rozhodnout do konce srpna, zřejmě příští týden.

Ministr zdůraznil, že půjde opět o vakcinaci dobrovolnou. Zda bude potřebná třetí dávka očkování i pro další skupiny, ukáže podle ministra další vývoj epidemie. Pokud bude nutné přeočkovat další skupiny obyvatel, bude to postupný proces, uvedl.

Konec hrazení testů pro všechny

Preventivní testy na covid-19 budou mít ze zdravotního pojištění hrazené od září i nadále děti do 18 let. Původně vláda mluvila o tom, že by si testy měli od září platit všichni nad 12 let, pro které je dostupné očkování. Bezplatné bude testování také pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a pro lidi, kteří s očkováním začali, ale ještě ho nemají dokončené. Pro ostatní budou testy, které jsou potřebné například pro návštěvy kulturních či sportovních akcí, zpoplatněny.

Za dokončené očkování se považuje uplynutí dvou týdnů po druhé dávce u dvoudávkových vakcín nebo dva týdny po první dávce u jednodávkové očkovací látky.

Proti rozhodnutí zrušit hrazení preventivních testů se už dříve vyslovili zástupci kultury, cestovního ruchu či provozovatelé bazénů.

Související články

Další články