Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Covidové vánoční trhy v Praze OBRAZEM: Městečko duchů na Staromáku. A Václavák?

Covidové vánoční trhy v Praze žijí
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
+ Dalších 8 fotografií
Vánoce

Na Staroměstském náměstí bývá v předvánočním čase hlava na hlavě. Letos je ale situace jiná. Prostor před Týnským chrámem je prakticky prázdný. Na vině jsou koronavirová opatření. Vánoční trhy jsou totiž stejně jako loni zakázané kvůli sílící epidemii. Se Staromákem ale přímo kontrastuje Václavské náměstí, kde je v posledních dnech plno lidí. Praha 1 totiž vládní nařízení obešla chytrým tahem. Na obě místa se vydal reportér eXtra.cz, který rozdílnou situaci zdokumentoval.

Vánoční strom, vůně svařáku a trdelníku, koledy a plno lidí, kteří si užívají kouzelné atmosféry. Tak to v minulosti vypadalo o adventu na Staroměstském náměstí. Nic z toho ale dnes na Staromáku nenajdete. Vánoční atmosféru vystřídalo ticho a pusto.

Jediné, co připomíná sváteční atmosféru, je obrovský strom a pár ozdobených stánků. Nikdo je ale neobsluhuje, o zákaznících tedy logicky nemůže být řeč. Uprostřed Staromáku tak vyrostlo městečko duchů. Většina stánkařů si tak zoufá, že je pro ně nařízení vlády likvidační.

"Já se teď dávám z toho dohromady. Měla jsem prodávat vánoční ozdoby, to je celoroční práce. Penězi se to nedá vyčíslit. Staroměstské náměstí je pro mě jediné prodejní místo," řekla eXtra.cz prodejkyně vánočních ozdob pod podmínkou anonymity, protože se podle svých slov bojí následků. Zároveň se svěřila, že neví, jak dál. "Přemýšlím, jestli to celé uzavřít a jít na podporu," dodala.

Kulturní akce

Oproti Staromáku je situace na Václavském náměstí naprosto opačná. V horní části pokračují vánoční trhy i přes vládní zákaz. Jak ČTK řekl mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo, úřad Prahy 1 je povolil jako kulturní akci. Městská část zároveň trhy spolupořádá. Na Václaváku je tak oproti Staromáku spousta lidí a u stánků to žije, jen jídlo a pití nesmí zákazníci konzumovat na trzích.

Praha 1 využila toho, že kulturní akce jsou povolené, zatímco vánoční trhy ne. Stačila jen malá úprava, aby nedošlo k rozporu s vládními nařízeními. "Úřad trhy schválil jako kulturní akci, a proto se konají podle režimu kulturních akcí, které v tomto rozsahu omezeny nejsou," uvedl Bidlo pro ČTK. Pražané tak o trhy alespoň částečně nepřijdou.

Na to, jak vypadá atmosféra na Staroměstském a Václavském náměstí, se můžete podívat v galerii.

Související články

Další články