Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Covidová opatření nové vlády: Osekané Vánoce i silvestr a testování dětí dvakrát týdně

Petr Fiala
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Vládní opatření

Nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) ve středu 22. prosince představil na tiskové konferenci nová protiepidemická opatření. Ta mají platit během vánočních svátků až do konce roku. Zároveň rozhodl o režimu ve školách. Jaká opatření tedy vláda schválila?

Co se týče vánočních otevíracích dob, 24. prosince budou obchody nad 200 metrů čtverečních otevřené jen do 12 hodin, 25. prosince musejí všechny obchody zavřít.

V prvních čtrnácti dnech nového roku se budou testovat žáci, studenti a zaměstnanci škol dvakrát týdně, a to všichni bez ohledu na to, zda jsou očkovaní nebo prodělali nemoc v posledním půlroce. Testování se uskuteční vždy v pondělí a ve čtvrtek. O schválení návrhu ministerstva zdravotnictví informoval po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Jde podle něj o jedno z opatření k omezení šíření covidu-19.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doplnil, že opatřením chce vláda sledovat šíření nové varianty omikron. Testovat se bude antigenními testy, které prošly kontrolou kvality.

Posilující dávka pro lidi nad 30 let

Od pondělí 27. prosince si mohou pro posilující dávku očkování proti covidu-19 přijít lidé starší 30 let po pěti měsících. „Týká se to i lidí, kteří nejsou objednaní,“ doplnil ministr zdravotnictví Válek. Dosud tuto možnost měli lidé nad 45 let. Bývalá vláda to zdůvodňovala potřebou rozložení očkovacích kapacit. Pro lidi nad 35 let měla platit šestiměsíční lhůta až do 5. ledna a pro ostatní dospělé do 19. ledna, kdy by se zkrátila na pět měsíců.

Na silvestrovské večírky nejvíc 50 lidí

Na kulturní a jiné akce zprvu bude moci maximálně 1000 sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, budou omezeny na 100 osob. Další zpřísnění nastane od středy 29. prosince a platit bude do neděle 2. ledna. Na akce, večírky a silvestrovské oslavy bude moci maximálně 50 osob. U stolu budou moci být společně pouze čtyři osoby s výjimkou členů jedné domácnosti.

Organizátoři budou muset kontrolovat covidové certifikáty, a to prostřednictvím aplikace čTečka, jež se využívá k načtení QR kódu z aplikace Tečka, v níž jsou covidové certifikáty nahrány.

Vláda zrušila Radu pro zdravotní rizika

Vláda dnes navíc v rámci úpravy statutu Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) zrušila svou radu pro zdravotní rizika. Rada, kterou využíval předchozí kabinet ANO a ČSSD při boji s epidemií covidu-19, narušovala podle názoru nové vlády systém krizového řízení, vysvětlil po dnešním zasedání kabinetu vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Návrh změn ve fungování štábu vyplynul podle šéfa ÚKŠ Rakušana z pondělní schůzky takzvaných covidových ministrů i následujícího jednání štábu. Zrušení rady pro zdravotní rizika má vrátit do zamýšlené podoby fungování krizového řízení. „Je to orgán, který vytvářel konkurenci vůči rozhodování ÚKŠ. Výstupy přicházely do vlády ze dvou stran a často vedly k něčemu, čemu říkám zmatení jazyků,“ řekl Rakušan na tiskové konferenci. Na vládě podle něj často nebylo jasné, které návrhy mají prioritu.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy