Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Covid-19 sílí, vláda přiostřuje: Zkrácením platnosti testů chce motivovat k očkování

Vláda chce motivovat k očkování.
Zdroj: profimedia
opatření

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se dnes vyjádří ke zhoršující se epidemické situaci v zemi a k opatřením, která jeho úřad chystá. Stát zatím nepřipravuje plošná omezení, jako bylo před rokem uzavření škol a restaurací. Chce ale zkrátit platnost testů na koronavirus i délku karantény. 

Epidemická situace v Česku se dál zhoršuje. Roste počet lidí, kteří se koronavirem nakazili, skončili s nákazou v nemocnici i těch, kteří jsou ve vážném stavu. Ministerstvo zdravotnictví tak navrhne zkrácení platnosti testů na koronavirus, chce tím motivovat lidi k očkování.

PCR tři dny, antigenní test jeden den

Přesnější PCR test by měl platit tři dny místo sedmi, antigenní test jeden den místo současných tří, řekl ve čtvrtek novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Zvažuje se také omezení počtu preventivních testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Lidé mají nyní nárok na jeden antigenní test za týden a navíc dva PCR testy do měsíce.

Kratší by mohla být i karanténa lidí po kontaktu s nakaženým, pokud by byla ukončena PCR testem - dosud trvá 14 dní. Nová karanténní pravidla mají začít platit od 25. října.

Na tiskové konferenci vystoupí Vojtěch společně s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou a ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislavem Duškem.  

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy