Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Čočka, škvára a bony: Připomeňte si s námi historii fenoménu jménem Tuzex

Retro
Zdroj: Facebook/Socialismus
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
„Bony, chceš bony?“ Tuhle magickou větu zajišťující nemalé výdělky obratným směnárníkům si jistě pamatuje každý, kdo zažil velkolepou éru Tuzexu. Jak tato nákupní Mekka ČSSR vlastně vznikla a jaký byl její osud?

Koupit si džíny nebo elektroniku dnes nepředstavuje žádný problém, ale zhruba před padesáti lety to nebylo nic jednoduchého. Existovalo totiž jen jedno jediné místo v Československu, kde se takové věci daly sehnat – Tuzex.

Začátky Tuzexu

Tuzex neboli TUZemský Export byl a dodnes je fenoménem. Vznikl v roce 1957 a první prodejnu měl v Praze v Rytířské ulici. Jeho založení mělo hned dva důvody: za prvé umožnit těm, co si vydělali valuty v zahraničí, utratit je doma, a za druhé dát možnost cizincům u nás zakoupit zboží, na které jsou zvyklí.

Kdo mohl v Tuzexu nakupovat a co byly bony?

Tuzex představoval místo luxusu. Dalo se tu sehnat vše, počínaje hračkami, oblečením a elektronikou a auty konče. Zmíněný sortiment ale nebyl dostupný všem – mohli tu nakupovat jen ti, co pracovali například v zahraničí a měli devizové konto, které převáděli na bony. Anebo ti, kterým měnu prodali. Dveře do Tuzexu otevíraly již zmíněné bony, což je slangové označení tuzexových poukázek. Bony bylo možné získat jen při výměně za valuty a jeden bon měl oficiálně hodnotu 1 Kčs. Na černém trhu se ale v 80. letech prodával za zhruba 5 Kčs.

Ilegální soukromí bankéři

Kožená bunda, džíny a na nohou adidasky - tak vypadala většina veksláků, tedy obratných směnárníků, kteří skupovali valuty a bony, jež pak přehodnotili na ustálenou taxu a potajmu nabízeli k prodeji. Vekslák bylo ilegální, ale současně tolerované povolání. Tito vychytralí podvodníčci totiž snižovali nespokojenost obyvatelstva s nefunkčním trhem. Malé obchody probíhaly přímo na ulici, ty větší na tajných, předem dohodnutých místech.

Rozkvět a pád Tuzexu

V prvních letech po založení byl roční maloobchodní obrat Tuzexu kolem 50 milionů tuzexových korun. V roce 1977 to bylo už téměř tři čtvrtě miliardy tuzexových korun. Největší rozmach zaznamenal v 80. letech, kdy se na zboží stály dlouhé fronty. Pohled na věci z Tuzexu vzbuzoval závist. Zboží mělo navíc pro lidi emoční hodnotu – už jen pohledem na kousky ze Západu se člověk rázem ocitl v jiném světě.

Jak už to tak ale bývá, všechno musí jednou zákonitě skončit. Konec tohoto kvetoucího monopolu nastal v 90. letech poté, co ho potopila neschopnost splácet příliš velké úvěry. Skončil tak v likvidaci i přes četné pokusy o jeho záchranu.

Čeká nás velký návrat?

V roce 2015 ohlásil oživení značky Tuzex podnikatel Otto Fiamin, zakladatel firmy Tuzex.cz. Spekulovalo se o legendárním návratu, zatím je ale ticho po pěšině…

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy