Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Co znamená Jeden "hot" a druhý "čehý" a nejen to. Zajímavosti o filmu s de Funèsem

Jeden hot a druhý čehý vidělo v prvním týdnu po uvedení ve Francii 200 tisíc spokojených diváků.
Zdroj: se souhlasem AMLF
film

Dnes můžeme zhlédnout slavnou francouzskou komedii Jeden hot a druhý čehý, kde opět září slavný Louis de Funès. Co znamená "hot" a "čehý" a jak probíhalo natáčení? O čem vlastně komedie je a stojí za to se na ni podívat? 

Majitel továrny pan Guillaume Daubray-Lacaze je nesmlouvavý muž, geniální podnikatel a tvrdohlavý manžel. Jeho manželka Bernadette je energická žena, neméně tvrdohlavá manželka a velká zahradnice milující přírodu. Jejich manželství je nikdy nekončící souboj technického talentu a lásky k přírodě. Poté, co jeho společnost dostane velkou zakázku od Japonců, život paní Bernadette se otočí naruby. Pro zrychlení výroby se manžel rozhodne, že výrobní kapacity rozšíří i do jejich domu. První to "odnese" manželčin skleník, který je nejprve vytopený a následně zmražený. Zuřící manželka svého muže miluje, ale když se obráběcí stroje dostanou přímo k její posteli a její spánek je vyměřen přesně na minuty, vyrazí do protiútoku. Pomsta zklamané, schopné a odhodlané manželky rozhodně stojí za to. Bernadette se rozhodne kandidovat ve volbách proti aktuálnímu starostovi, což je shodou okolností její vlastní manžel.

Jeden hot a druhý čehý (La Zizanie) je klasická francouzská filmová komedie z roku 1978, kterou režíroval Claude Zidi. Hlavní roli zde ztvárnili nezapomenutelný Louis de Funès a Annie Girardot. V roce 1979 získal snímek cenu Zlaté plátno na stejnojmenném německém festivalu. Film vidělo v kinech za první týden 200 tisíc diváků a během roku pak více než dva miliony lidí. Jednalo se tak o velmi vydařený filmový počin, který vydělal nemalé peníze.

Celé natáčení poznamenala soudní žaloba, kdy jiný režisér, Jean-Pierre Mocky, obvinil tvůrce filmu Jeden hot a druhý čeho za plagiát. Tedy, před časem nabízel Louisi de Funèsovi nápadně podobný námět k filmu, který slavný herec nepřijal, krátce nato však začal natáčet podobný příběh. Zklamaný režisér Jean-Pierre Mocky tehdy mimosoudní cestou za vyrovnání získal 350 000 franků. Pokud by si někdo lámal hlavu s tím, co znamenají slova „hot“ a „čehý“, tak jde o hlasové povely pro koně. „Hot“ znamená vpravo a „čehý“ znamená vlevo.
Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy