Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Co vidíš? Kuře. Tak vidíš! Maminka z Pelíšků Simona Stašová slaví 65 let

Zdroj: Space Films, Showpix
+ Dalších 14 fotografií
NAROZENINY
V legendárních Pelíšcích (1999) patřila postava dobromyslné maminky Šebkové, která sice naoko nechá rodinu dusit manželem majorem, ale ve skutečnosti vládne přívětivou rukou ona, k těm nejpřívětivějším. Když se dnes řekne jméno Simony Stašové, každý si vybaví právě tuhle roli. Oblíbená herečka oslavila 65 let.

Co vidíš

„Mami? To máme zase rajskou?“ ptá se Uzlinka maminky. Ta se jen pousměje a otevře troubu. „Co vidíš?“ „Kuře,“ odvětí dcerunka. „Tak vidíš,“ konejší ji matka Šebková. Jde o jednu z nejlepších scén Pelíšků, která dokonale ukazuje, jaký je rozdíl mezi tím, jak se rodině snaží řídit život cholerický voják Šebek (Miroslav Donutil) a jak je to ve skutečnosti.

Už před Pelíšky ji vnímavější diváci dobře znali, ale až od doby uvedení filmu se Simona Stašová stala slavnou.

Strach o Jiřinku

Komediální i vážná herečka, kterou diváci znají i jako matku v Lídě Baarové, se ke své smůle dožívá polovičního jubiliea v době, kdy ani pořádně nemůže uspořádat oslavu, natož se kvůli karanténě věnovat své profesi. A protože už překročila 65 let, měla by nyní dle nového nařízení chodit nakupovat jen v dopoledních hodinách.

Je logické, že ženu, která sklízí obdiv také v divadle, kde hraje jednu náročnou roli za druhou (výborná je třeba ve hře Shirley Valentine), také musí děsit současná pandemie Vždyť její mamince Jiřině Bohdalové je už téměř 89 let, není úplně nejzdravější (má například ošklivou rozedmu plic) a každá virová hrozba by jí mohla uškodit.

Kdykoli jsme Simonu Stašovou potkali, vždy o své mamince mluvila s velkou láskou. Není jisté, jestli nyní obě herečky, jejichž vztah dcery a matky se časem proměnil ve velké ženské přátelství dvou parťaček, tráví karanténu spolu, ale i kdyby ne, mají tak silné pouto, že jsou jistě stejně téměř nonstop v kontaktu.

Kámoš Menšík

Simona Stašová se narodila 19. března 1955 v Praze. Od dětství se pohybovala mezi hereckými velikány, jejím kamarádem coby holčičky se stal například Vladimír Menšík, který to jako zasloužilý táta skvěle uměl s dětmi. Není divu, že když došlo na výběr povolání, měla jasno.

Vystudovala konzervatoř, po ní hrála v Českých Budějovicích, Divadle E. F. Buriana v Praze a nakonec se usídlila v Městských divadlech pražských. Dnes už je na volné noze.

Kromě Pelíšků zazářila také ve filmech Román pro ženy (Jana, Pažoutova expřítelkyně), Musíme si pomáhat (sousedka Libuše Šimáčková), Muži v naději (Marta), seriálech Přítelkyně z domu smutku, Panoptikum města pražského, Ranč u zelené sedmy a Létající Čestmír. Z dabingu ji můžeme znát třeba z Včelky Máji, Fantomase nebo Četníka a mimozemšťanů (matka představená Klotilda).

Muži

Dřív kouřila, ale zlozvyku se už dávno zbavila. Ráda cvičí, místo hudby k tomu v televizi poslouchá staré detektivky a ze všeho nejradši se se syny často vydává za maminkou Jiřinou, která fantasticky vaří a pohostí vždy celou rodinu.

I když se o ní často píše, že byla třikrát vdaná, sama Simona to vyvrátila jako nesmysl. „Dvakrát to bylo a měla jsem tři krásné vztahy,“ uvedla před časem herečka, jež měla za prvního manžela Pavla Trávníčka, druhým pak byl Ital Eusebio Ciccoti. Láska ji spojila také s hercem Pavlem Skřípalem, tomu ale před oltářem nikdy ano neřekla.

Související články

Další články