Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Co se pije v Evropském parlamentu? Za 5 eur si dáte dvojku vína, říká místopředseda Marcel Kolaja

Co se pije v Evropském parlamentu? Za 5 eur si dáte dvojku vína, říká místopředseda Marcel Kolaja
Zdroj: Profimedia.cz / archiv
EXTRA V BRUSELU
Ve vedení Evropského parlamentu působí jako jeho místopředseda. Je horským želízkem v ohni Pirátské strany. A daří se mu prosazovat důležité návrhy, které pomáhají Česku. Řeč je o Marcelu Kolajovi (39), který přijal redaktora eXtra.cz a poskytl mu rozhovor. V něm popsal, že politika na nejvyšší evropské úrovni není jednoduchá a že je důležité umět pochopit systém. Promluvil ale také o tom, jestli se v Evropském parlamentu konzumuje alkohol podobně, jako to známe ze sněmovny v Česku nebo jaké dobroty europoslanci kupují v tamní kantýně.

V českém parlamentu je k vidění, že občas poslanci použijí peprnější výraz směrem ke kolegům. Tím, že v Evropském parlamentu jsou zástupci více zemí, je to podobné? Jak se k některým debatám jako místopředseda, který občas předsedá, musíte stavět? Přece jen 750 europoslanců na jednom místě může být občas hodně divoké...

Tak někdy jsou názorové střety ostřejší. Předsedající na plénu má za úkol dostat tu debatu do rozumných mezí, což se mi už pochopitelně stalo. Musel jsem tedy napomínat poslance, aby se vzájemně nenapadali. Jak jste zmínil, mezi poslanci jsou kulturní rozdíly, protože jsou z různých zemí. Takže třeba u Britů to je divočejší v případě, že někdo kritizuje Brexit.

Co pro vás vůbec znamená skutečnost, že jste se stal europoslancem a následně místopředsedou Evropského parlamentu? Pro Piráty, jejichž zástupcem jste, je to úspěch, ale spíš mě zajímá, co pro vás osobně.

Pro mě je důležité, že mohu prosazovat otevřenost, transparentnost a kvalitní digitalizaci. Což mi má pozice umožňuje.

Jak jednání europarlamentu vůbec fungují, je složité prosazovat návrhy?

Je důležité se vyznat v tom, jak to funguje. Ta nejdůležitější práce probíhá v takzvaných výborech. V nich se poslanci soustředí na nějakou konkrétní oblast. Já jsem třeba členem výboru IMCO (výbor pro vnitřní trh a ochrana spotřebitelů - pozn. red) a výboru CULT (výbor pro kulturu a vzdělávání - pozn. red.), to jsou obory, kterým se věnuji a ještě jsem koordinátor naší politické skupiny. Tam se dohodneme, co budeme prosazovat a dále to vyjednávám na zasedání těch koordinátorů. Není to zcela jednoduché, ale důležité je se v tom umět přehledně orientovat...

Pojďme k lehčím tématům... Zajímá mě, když byste srovnal kantýnu v českém parlamentu a tu v Evropském parlamentu, najdeme rozdíl? Předpokládám, že v Bruselu jen tak řízek s bramborem nedostanete...

(směje se)... Jeden z těch rozdílů, který jsem postřehl, tak v poslanecké sněmovně v Česku je to více restaurací uvnitř budovy, oproti tomu tady je velká jídelna, kde to funguje podobně jako na vysoké škole v menze. Pro Čecha je třeba zajímavé, že jídlo tady je jiné a třeba, že to, co tady je označeno za burger, což bych vnímal jako maso v nějaké housce, je maso s nějakou přílohou přelité červenou omáčkou, což dávají skoro na všechno.

Cenový rozdíl je jaký?

Jídlo v europarlamentu vychází v průměru na deset eur, což je oproti Česku asi dražší.

Jak se vám daří prosazovat věci pro Českou republiku?

Musím říct, že nám jako Pirátům se podařilo v europarlamentu obsadit poměrně klíčové posty. Ve chvíli, kdy se rozjela legislativní práce, tohle nám umožnilo věnovat se věcem, které jsou důležité. Věci se nám postupně daří posouvat. Povedlo se třeba navýšit rozpočet pro Erasmus plus, což umožní ve větší míře poskytovat pobyty pro studenty a učitele v zahraničí. Tím pádem zlepšovat kvalitu českého školství.

Zajímá mě, jak v Evropském parlamentu vnímají premiéra České republiky Andreje Babiše a jeho skandály.

Řeší to tu. Není pravda, jak říkal Andrej Babiš, že to je jen nafouknutá bublina. To není pravda. Pokud by to tak bylo, tak by naše politická skupina neposílala dopis na Evropskou komisi, kdyby to tu nikdo neřešil.

Popíjí se během zasedání alkohol, jako to bylo několikrát v Česku?

To jsem neviděl. Nemyslím si, že by si to někdo dovolil, ale za všechny dát ruku do ohně určitě nemohu.

A prodává se tu alkohol? V českém parlamentu to je běžné...

Prodává se tu pivo a víno, nevím, jestli i tvrdý alkohol. Myslím, že dvě deci vína se dají sehnat něco okolo pěti eur.

Kdo je Marcel Kolaja?

*Je český softwarový inženýr, aktivista a politik Pirátů, který je od voleb roku 2019 poslanec Evropského parlamentu a místopředseda Evropského parlamentu. Mezi svá klíčová evropská témata Kolaja označil demokratizaci a transparentnost EU ve prospěch občanů členských států, řešení obcházení daní korporacemi a vliv lobbování, ochranu spotřebitele, ochranu životního prostředí, ekonomickou konkurenceschopnost Evropy na světovém trhu a evropskou obranyschopnost.

V lednu 2019 byl zvolen lídrem kandidátky Pirátů pro volby do Evropského parlamentu v květnu 2019. Ve stranických primárních volbách postoupil spolu s Mikulášem Peksou do druhého kola, ve kterém Kolaja získal od 449 hlasujících členů 253 hlasů, oproti 196 hlasů pro Peksu. Kolaja získal 15 398 preferenčních hlasů a byl zvolen Poslancem Evropského parlamentu spolu s Markétou Gregorovou a Mikulášem Peksou.*

Související články

Další články

Nejnovější kauzy