Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Co se mění od pátku: Už zase přitvrzujeme, jaká opatření nově platí

Co se mění od pátku: Už zase přitvrzujeme, jaká opatření nově platí
Zdroj: Profimedia
Opatření

Od pátku 9. července se zpřísňují opatření ohledně koronaviru. Pro prokázání bezinfekčnosti už nebude stačit pouze jedna dávka vakcíny, ale musí být dvě s dvoutýdenním odstupem. Další novinkou je, že lidé, kteří neměli covid nebo kteří nemají dokončené kompletní očkování, musejí při návratu ze zahraniční dovolené předložit v zaměstnání negativní test. Pokud to neudělají, nesmí je zaměstnavatel pustit do práce.

Podle odborníků jedna dávka vakcíny nedokáže dostatečně ochránit člověka, zvlášť před delta mutací covidu. Nově se proto budou muset lidé prokazovat dvěma kompletními dávkami očkování. Za bezinfekčního člověka je navíc považován až ten, který je čtrnáct dní po druhé dávce. Ukázalo se, že účinnost jednodávkového schématu na delta mutaci je poměrně nízká, někde okolo 30 procent. Na základě tohoto poznatku je nezbytné mít schéma dvoudávkové,” vysvětlil epidemiolog Roman Prymula.

Bezinfekčnost se musí prokazovat například při vstupu na hromadné akce v kultuře či sportu, také například při návštěvě divadla nebo využití některých služeb, jako jsou ubytování, bazény, kadeřnictví nebo wellness. Prokázat se jí při kontrole hygieniků by lidé měli také při návštěvě restaurace. Sami provozovatelé restaurací ale certifikáty hostů kontrolovat nemusí.

Změny při návratu do Česka

Další novou změnou, která je platná od pátečního rána, je změna při příjezdu z ciziny. Ti, kteří neprodělali covid nebo nemají dokončené očkování, se musí od 9. července při návratu ze zahraniční dovolené prokázat v zaměstnání negativním testem. A to i v případě, že se vrací ze zelených nebo oranžových zemí, tedy zemí s nízkým rizikem nákazy covidem. Musí také vyplnit registrační formulář. Pokud nepředloží negativní test, zaměstnavatel je nemůže pustit do práce.

„Výjimku mají lidé s dokončeným očkováním nebo lidé, kteří prodělali covid v uplynulých 180 dnech," uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) také informoval, že plně očkovaní lidé mohou bez testu přicestovat i ze zemí s extrémním rizikem nákazy.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy