Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

ZÁKAZ KOUŘENÍ: Co říkají Češi na antikonfliktní tým v pražských ulicích? Budete se divit!

Tým v akci.
Zdroj: Twitter
Zákaz kouření v barech a restauracích vzbudil vlnu emocí. Zatímco nekuřáci si oddychli, kuřáci si musí pro svou dávku nikotinu dojít ven. Jenomže ani tam to nemají jednoduché. Na většině míst území Prahy je zakázáno pít alkohol na veřejnosti, takže sklenku musí nechat uvnitř. Navíc si po desáté večerní ani nemůžou povídat, protože ruší noční klid. Dodržovat tato pravidla je těžké zvlášť v centru města, které je plné turistů i domácích, kteří si chtějí užít večírek. A tak se Praha rozhodla k ráznému řešení.

Najala antikonfliktní tým. Ten nemá nic společného s městskou policií. Je to 12 chlápků vypadajících jako vyhazovači, kteří se procházejí po centru a jejich úkolem je udržovat pořádek. Upozorňovat návštěvníky barů na zákaz pití alkoholu ve veřejných prostorách a připomínat dodržování nočního klidu. Myšlenka je to hezká, akorát se to trochu vymklo. Češi kritizují výběr týmu hned z několika důvodů.

„Vypadají spíš jako konfliktní tým,“ zaznívá v diskuzi populární názor. Zatímco během demonstrací většinou tvoří antikonfliktní týmy ženy a normálně vyhlížející muži, tady je to 12 řízků z posilovny. Už jejich hromadné chození vzbuzuje nevoli a lidé se domnívají, že si takoví muži v buzerování ostatních libují. Vedení Prahy 1 se ale brání tím, že jedině takováhle skupina bude u opilců vzbuzovat dostatek respektu.

„Mohu se zeptat, k čemu máme Městskou policii Praha? Opravdu nechápu, proč najímat ranaře, když má město MP. A navíc proč by je měl kdokoliv poslouchat. ‚Nějakej Vomáčka‘ mě sice může upozornit, ale to je vše. Já ho nemusím poslouchat … V bezpečnostních agenturách jsou ti, co je nevezmou ke státní policii a dokonce ani k městské,“ kritizuje výběr ostrých hochů další Pražák. Za tři měsíce zaplatí Praha za fungování antikonfliktního týmu 600 000 korun. Městská policie prý nemá na podobné kontroly kapacity.

„MP musí v noci odtahovat auta,“ reagují na argumenty vedení Prahy 1 další čtenáři. Ti si myslí, že by se městská policie měla všeobecně zabývat důležitějšími věcmi, než vykonává.

„Lidé bez kompetencí kontrolují ulice? Nějak se nám ta demokracie zvrhává.“ To je další argument proti antikonfliktnímu týmu. Ranaři v černých bundách sice mají svaly, ale nemají odznaky ani předchozí průpravu na zvládání kritických situací. „Když jeden z nich odcházel, sklonil se ke mně a řekl mi, ať počkám, až mě potká bez kamer. Jestli hodlá Praha 1 lidem vyhrožovat, tak to asi není v pořádku,“ popsal situaci iDnes.cz jeden z mužů, kterého hlídka v noci kontrolovala.

Takto by řešení vypjatých situací opravdu vypadat nemělo.

Související články

Další články