Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Tajemství prvního českého medailisty: Kanoista Lukáš Rohan jde v otcových stopách

LOH 2021 Tokio: Kanoista Lukáš Rohan má medaile v krvi
Zdroj: Profimedia
Tokio 2021

Jablko nespadlo daleko od stromu. Kanoista Lukáš Rohan (26) vybojoval na olympiádě v Tokiu senzační stříbro ve slalomu. Napodobil tím svého otce Jiřího (56), který v deblkanoi obsadil druhé místo pod šesti kruhy na hrách v Barceloně v roce 1992 a také o čtyři roky později v Atlantě. U Rohanů tak mají medailové výkony v krvi. 

Stříbro českého kanoisty Lukáše Rohana z olympiády v Tokiu je pro mnohé překvapením. Vždyť odborníci českého kanoistu mezi favority na placku netipovali. Student žurnalistiky ale všem ukázal, že se s ním musí do budoucna počítat. Ostatně Rohanovým cílem je získat z olympiády zlato.

Lukáš k tomu má trochu jinou motivaci než většina ostatních závodníků. Za vynikajícími výkony ho žene zdravá soutěživost s tátou Jiřím. Ten je totiž několikanásobným mistrem světa v deblkanoi a také má dvě stříbrné medaile z olympijských her. Lukáš tak cenné placky odmala okukoval v obýváku ve vitríně.

"Je pravda, že odmala jsem měl motivaci, že jediná možnost, jak překonat tátu, je olympiádu vyhrát a přidat tu zlatou, která ve vitríně chybí. Láká mě to, ale pro mě by byl splněný dětský sen se her vůbec zúčastnit, medaile by byla navíc," uvedl Lukáš pro Sport.cz před rokem. Svůj cíl částečně naplnil. Olympiády se zúčastnil a odveze si z ní fantastické stříbro. O zlato se ale třeba pokusí za tři roky.

Začínal v deblkanoi

Lukáš na olympiádě na rozdíl od svého táty startoval v trochu odlišné disciplíně. Jiří svá stříbra vybojoval v deblkanoi s Miroslavem Šimkem. Lukáš ale jezdí sólo, přestože začínal ve stejné disciplníně jako táta. V deblkanoi se s kdysi nejlepším kamarádem Adamem Svobodou dokonce stali mistry světa do 23 let. Pak ale úspěšná spolupráce skončila.

"Jsem hodně cílevědomý a na deblu se dva lidi vždycky hádají. Říkali jsme, že to je víc než manželství. Když se nepovedl závod, hádali jsme se. Já měl pocit, že jsem v lodi lepší a možná měl dojem, že mi to Adam kazí. Nechoval jsem se, jak jsem měl, což mě mrzí, i když už jsme si to vyříkali," zavzpomínal Lukáš na hořký konec velkého kamarádství.

Rozhodnutí přestoupit do singlu ale nakonec nemusí čerstvý vítěz z Tokia vůbec litovat. Stejně tak táta Jiří, kterému se Lukášův krok původně příliš nezamlouval. Nakonec se ale ujal trénování svého syna a nyní ho dovedl až k olympijské medaili. V Tokiu tak napsali rodinnou pohádku, na kterou budou nejspíš ještě dlouho vzpomínat.

Více o LOH 2021 Tokio ➔


Související články

Další články