Pokud se ptáte, k čemu vůbec sliny potřebujeme, odpovědí vám může být, že jsou velmi prospěšné pro trávení, udržování mineralizace zubů i pro ochranu sliznice horní části polykacího traktu před infekčními patogeny.

Nejčastější problémy, které vám sliny můžou ukázat, bývají:

Nedostatek slin

Znáte to nepříjemné sucho v ústech, které se objeví několikrát za den a vy se ho nemůžete zbavit? Tento problém bývá většinou způsoben léky, které užíváte, a proto se velmi často objevuje u starších lidí, kteří kvůli špatnému zdraví léků užívají víc než dost. Pokud chcete tento problém alespoň lehce zmírnit, pomůže vám zvýšení ústní hygieny a použití zubní nitě. Důležité je i neopomenout pravidelnou návštěvu lékaře.

Nadměrné slinění

Zvýšená produkce slin se velmi často vyskytuje u těhotných žen jako následek hormonálních změn nebo důsledek neustálé nevolnosti. Nemusíte se ovšem děsit, protože nadměrné slinění nijak neohrožuje vaše zdraví. Od slinění vám nejlépe pomůže žvýkačka nebo bonbon, a tak nezoufejte.

Bílé a lepivé sliny

Tento příznak neberte na lehkou váhu, může jít o příznak ústní infekce. Tato zvláštní kvasinka se jen výjimečně objevuje u zdravých jedinců, naopak velmi často můžou těmito obtížemi trpět diabetici. Nenechte se ovšem vystrašit, pokud máte pocit zvýšené lepivosti v ústech, nemusí se vždy nutně jednat o kvasinky, důvodem může být i taková banalita, jako je sucho v ústech či pocit žízně.

Hořké nebo kyselé sliny

Velmi nepříjemný pocit hořké či kyselé chuti v ústech je velmi často důsledkem hastroezofageální refluxe, což je zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Tato nepříjemná chuť v ústech je často spojena i s pálením žáhy a nepříjemným dechem. Pomocí od těchto obtíží může být změna životního stylu a vyhýbání se pálivým a mastným pokrmům.

Teď jsme si shrnuli, jaké problémy nám sliny můžou navodit, a teď se podíváme na to, v čem nám mohou být nápomocné a co o nás prozradí.

Ovulační testy

Právě slinné testy jsou velkými pomocníky, pokud chceme zjistit, zda jsme nebo nejsme těhotné. Tyto slinné testy jsou volně prodejné a za pár minut vám podají bezpečnou informaci o vaší graviditě.

Testy zubního kazu

Není žádnou novinkou, že zubní kaz se může přenášet slinami, a proto se nedoporučuje, aby např. maminka olizovala dudlíček malému dítěti. Hlavním viníkem je bakterie jménem Streptococcus mutans, která se ovšem vyskytuje jen u některých jedinců. Lze si tedy zajít na testy a zjistit, zda spadáme do této skupiny či ne. Pak budeme vědět, zda miminku dudlíček olíznout či ne.

Drogy a HIV

Tyto testy dokážou ze slin odhalit přítomnost drog v organismu, a proto jsou používané především policisty. Velkou výhodou oproti krevním testům je rychlost výsledku, a tak už není tak jednoduché zamaskovat tyto látky v těle.

Dále se ze slin dá rozpoznat přítomnost viru HIV, zde je ovšem potřeba říci, že krevní testy jsou v tomto případě mnohem přesnější, protože výskyt obranných látek ve slinách je mnohem nižší než v krvi. Velkou výhodou je u slinných testů opět rychlost výsledku.

Zaměřte tedy alespoň na chvíli pozornost na vaše sliny a diagnostikujte si jejich konzistenci, vzhled či chuť. Buďte na sebe opatrní a poslouchejte signály, které vám organismus posílá.