Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Trump se zase dere do Bílého domu a svět se bojí následků. Strašil rozpadem NATO a zradou Ukrajiny. Plácá nesmysly, říká Šándor

Andor Šándor vs. Donald Trump
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Dalších 5 fotografií
NEBEZPEČÍ

Ve Spojených státech to momentálně vypadá na zopakování prezidentského souboje z roku 2020. Tehdy z klání odešel Donald Trump (77) ponížený výraznou prohrou, nikdy ji ale neuznal a přes 60 rozsudků soudů včetně Nejvyššího dál tvrdí, jak mu byl úřad ukraden. Po svém případném návratu do Bílého domu se netají plány nechat Ukrajinu, ale i celé NATO na holičkách. Máme se bát? Redakce eXtra.cz oslovila bezpečnostního poradce generála Andora Šándora.

Donald Trump: Hrozba, nebo budoucnost?

Těch důvodů, proč nemít radost z toho, že by se Donald Trump sice zatím jen teoreticky, ale přece jen mohl vrátit do Bílého domu, je víc. V úřadu víceméně vyvolal ekonomické nepřátelství vůči Evropě. Nyní kromě obav, jak to bude s NATO (kolikrát opakoval, že by partnerům v Evropě nepomohl) a nepodporou USA Ukrajině, hrozí i splnění jeho slibu, že se bude od prvního dne mstít těm, kteří mu podle něj ublížili. Nebo to, že se stane diktátorem.

Přes chabou tělesnou schránku současného prezidenta Joea Bidena si asi i proto řada lidí myslí, že návrat Trumpa by se raději neměl konat.

Co na to odborník?


Andor Šándor: Trump něco říká, realita je jiná

Začněme Trumpovou hrozbou, že Ukrajině by jako prezident už nijak nepomohl. Spojené státy dosud byly hlavním podporovatelem země, kterou nespravedlivě napadl okupant Rusko. Svým slibem jde podle mnohých Trump na ruku Vladimíru Putinovi, kterého jako diktátora velice uznává.

„Výsledek války na Ukrajině bych s Trumpem vůbec nespojoval. Je známý svými velkohubými výroky. Při prvních sto dnech vlády jen deset dnů neřekl něco, co nebyla pravda, nebo co si přímo nevymyslel. Bral bych to, co říká, s hodně velkou rezervou,“ snaží se nevěřit slovům bývalého amerického prezidenta bezpečnostní poradce generál Andor Šándor.

„Pokud by to ale myslel vážně, to s opuštěním NATO, je to pro Evropu velký problém, žádný sen o společné armádě nepomůže. Ani rozhodnutí Trumpa ale nemůže USA vyvést z Aliance. Je to složitější. Je třeba některé výroky vnímat v souvislosti s tím, kdy proběhly,“ připomíná, že poprvé odchodem z obranného uskupení hrozil 45. prezident USA již před lety, kdy se evropské státy jen vezly a nedávaly skoro nic na obranu. To dnes už dávno neplatí.


Trump ale podle některých zdrojů v zákulisí o odchodu z NATO hovoří i nyní. I proto nedávno prošel zákon, který podmiňuje opuštění Severoatlantické aliance schválením Kongresem. Dosud americkému prezidentovi stačilo, aby o tom rozhodl sám.

Ne všechny výroky v předvolební kampani se stanou žhavými. když se pak kandidát skutečně dostane do úřadu. Opravdu to není ani v jeho silách, byť by byl již prezidentem Spojených států. Dali by také jasně najevo, že je obrana Evropy nezajímá, že obrana východní Evropy přestává být strategickým cílem USA. A pro Rusy by to byla nádherná Čajkovského romantická píseň. Hlavní cílem Rusů bylo přece vykopnout Američany z Evropy, takže kdyby jim to Trump dal na zlatém podnose a sami se z kontinentu stáhli, Rusové by slavili. Bylo by to zásadní přehodnocení bezpečnostních priorit a já si to nyní moc neumím představit. Nikdy nechtěli, aby jedna země v Evropě příliš dominovala,“ přemítá dál Šándor.


Podle něj ale není důvod stahovat kalhoty daleko před brodem. Čistě teoreticky se ještě může stát, že Donald Trump ani nebude moci kandidovat. Nebo že bude v kriminále.

„Ještě není potvrzený v primárkách, nejsou rozhodnuté soudy. Jsou to ale silná slova, co říká, o tom není pochyb,“ dodal pro eXtra.cz Šándor.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy