Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Co hrozí Haně Zagorové: Lékařka promluvila o krvi

Hana Zagorová
Zdroj: Showpix
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
NEMOC
Hana Zagorová (74) se sice úspěšně vyléčila z koronaviru a lékaři ji propustili do domácího ošetřování. Hned ale musela do zdravotnického zařízení znovu. Co se stalo a co vše je pro pacienty s poruchou krve, kterou zpěvačka už léta trpí, největší hrozbou?

Hana Zagorová znovu ve špitálu

„Musím se do nemocnice ještě vrátit. Ta mrcha mi rozhodila krvinky, tak snad se umoudří,“ uvedla Hana Zagorová na sociální síti.

Podle zkušené lékařky nastaly komplikace v důsledku toho, že mnohonásobná Slavice se už desítky let potýká s nevyléčitelnou nemocí. Jde o poruchu krvetvorby. Nazývá se paroxysmální noční hemoglobinurie (PNH) a je tak nebezpečná, že kdysi se pacienti dožívali maximálně šest let od stanovení diagnózy.

Zhoršila se jí krev

„V podstatě je to problém s kostní dření. Krvinky se nevytváří v dobrém stavu, proto se rozpadají dříve, než mají, nestačí se odfiltrovat přes játra. Už asi dvacet let na to naštěstí existuje lék, který zpomaluje rozpad krvinek, snižuje projevy nemoci a například pomáhá proti rychlému poškození ledvin, ale člověk musí i tak chodit na transfúze. Někdy dojde i na transplantaci kostní dřeně,“ řekla pro eXtra.cz MUDr. Ivana Němečková.

Smrt léčitele

Hana Zagorová léta využívala služeb léčitele, který jí zlepšil krevní obraz tak, že ani na výměnu krve dlouho nemusela docházet, před nějakou dobou ale zemřel a od té doby se jí nemoc opět zhoršila.

„Při této nemoci se vytváří krevní sraženiny, trombózy v plicích. To je největší nebezpečí. Pokud takový pacient prodělá onemocnění koronavirem, působí to na jeho krvinky razantněji a je zde ještě vážnější riziko tvorby sraženin. Už původní nemoc může zapříčinit sníženou imunitu, s covid-19 bude pravděpodobně ještě víc zhoršená,“ pokračuje lékařka.

Hrozí sraženiny v plicích

„Pokud takového pacienta i po vyléčení z koronaviru znovu hospitalizují, týká se to opět horší tvorby krvinek. Patrně bude dostávat transfúze, především bude ale pečlivě pozorovaný, aby právě nedocházelo ke vzniku oněch sraženin. Tromby ucpávají plicní sklípky, lidé se dusí a snižuje se jim schopnost plicního dýchání. Takový člověk dokonce může i zmodrat. Protože ledvinami neproudí vše, co by mělo, může pacient onemocnět i žloutenkou,“ varuje doktorka.

Rizika nemoci

„Onemocnění může způsobit i bolesti břicha, hlavy, zvýšenou únavu a podobně. Paradoxně vyšší věk pacienta (Hana Zagorová má 74 let – pozn. red.) není u původní diagnózy (PNH) negativem. Razantnější bývá obvykle u mladších,“ dodala Němečková.

Všichni nyní Haně Zagorové drží palce, aby ji už žádné další komplikace netrápily a mohla se co nejdřív vrátit domů za manželem Štefanem Margitou

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy