Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Co dělat, když udeří tornádo? Držte se těchto 9 rad

Tornádo na Jižní Moravě.
Zdroj: Se svolením Stanislava Judase
Tornádo

Tornáda jsou v Česku ojedinělým úkazem, i proto málokdo ví, jak se správně chovat, když udeří nebezpečný jev. Přitom stačí jediná chyba, která člověka může stát život, což se ukázalo minulý týden na jihu Moravy. Tornádo, které se tam přehnalo, si vyžádalo šest lidských životů, přitom se tomu možná dalo i předejít včasnou reakcí. Redakce eXtra.cz se proto zeptala meteoroložky Dagmar Honsové, co dělat, když se ocitnete uprostřed devastujícího živlu.

Ukryjte se v autě

Tornáda, se kterými se v Česku setkáváme nejčastěji, bývají většinou slabší. "Pokud jsme v přírodě, stačí zalézt do auta," říká meteoroložka Dagmar Honsová. Rozhodně ale nevykukujte z okének, místo toho dejte hlavu ke kolenům a chraňte si ji rukama. I když není tornádo silné, z létajících objektů se mohou stát projektily, které hravě prorazí okno auta.

Vyhledejte hluboké příkopy

Rada, která platí opět v případě, že je tornádo slabší. Pokud ale není zbytí, je to vaše nejlepší šance i v případě silného úkazu. Vyhledejte příkop, například podél silnic. V otevřené krajině se snažte najít co nejhlubší místo.

Zalezte do sklepa

Pokud je ale tornádo silnější, nedej bože tak, jako jsme zažili minulý týden, tak nás ani auto nespasí. "Nejlepší je zalézt do sklepa. Rozhodně není dobré být ve vyšších patrech. Je potřeba se ukrýt v místech s pevnými stěnami a kde na nás nespadne nábytek," doporučuje Honsová.

Lehněte si do vany

Pokud nemáte sklep, jedno z nejlepších míst pro úkryt je vana. Ta je totiž pevně přidělaná k podlaze, tudíž poskytuje bezpečný úkryt. Ideální je se ještě přikrýt matrací či stolem, abychom se vyhnuli létajícím předmětům.

Miřte do středu budovy

Střed budovy bývá zpravidla jednou z nejpevnějších částí domů. Ideálně pokud je v něm schodiště. Ukryjte se pod ním, pokud tak nelze učinit, klidně i na něm. Na fotkách poškozených domů je zpravidla vidět, že střed domu přežije tornádo bez větší úhony, navíc v něm nebývají okna.

Nestůjte u oken

Ačkoliv je lákavé si vyfotit či natočit tornádo zpoza oken, vězte, že je to velice špatný nápad. Stačí jeden letící předmět, který okno vysklí a vás pořežou střepy. "Rozhodně není dobré tornádo jakkoli točit, obzvlášť pak venku, protože jsme první na ráně," říká Honsová.

Neukrývejte se pod mostem

Most se může zprvu zdát jako perfektní úkryt před tornádem, ale není tomu tak. Naopak v něm hrozí dvojnásobné riziko. Kvůli zůženému prostoru naberou letící předměty mnohonásobně vyšší rychlost a stanou se tak smrtícími střelami. Navíc most může spadnout.

Vyhněte se slabým budovám

Nikdy se neukrývejte v budovách, které nejsou z betonu. Například stodoly, plechové sklady či maringotky jsou smrtícími pastmi. Tornádo je rozebere a semele do posledního šroubku a rozhodně se nechcete nalézat zrovna uprostřed takové místnosti.

Neukrývejte se v lese

Prchnout do lesa je v případě tornáda sebevražda. Živel si i s mohutnými stromy pohraje jako se sirkami, což ostatně dokazují i fotky z lesů, kde se tornádo prohnalo. V ohnisku nezůstane stát jediný strom. Tornádo si navíc "požere" větve, které se zařadí mezi řadu vzduchem svištících předmětů.Burešová a Forejt podobu nezapřou: Fanoušci si spletli Evu s Přemkem

Související články

Další články

Nejnovější kauzy