Sidney Crosby, Alexander Ovečkin, Corey Price nebo Connor McDavid.

To jsou jména, která před startem nového ročníku NHL přetřásala zámořská média nejvíce.

Všem ale vytřel zrak hokejový dědeček Jaromír Jágr!

V noci na dnešek popravil Buffalovo Sabres třemi body a dvěma góly a úvod sezony ho zastihl v neuvěřitelné formě. S pěti body se drží na čele produktivity nejkvalitnější hokejové ligy na světě.

Tohle je pět důvodů, proč se mu tak daří!

  1. Povedlo se mu mistrovství a rozloučil se s reprezentací

Ruku na srdce. My, co jsme sledovali Jágrovo mistrovství na domácím hokejovém šampionátu, nemůžeme být překvapeni. Jágr se stal po právu nejlepším útočníkem a hráčem celého mistrovství, sám doslova rozhodl klíčové čtvrtfinále s Finskem a motal obránce jako malé kluky. Svou pohodu si tedy přenesl i na Floridu.

Navíc dobrovolně a zcela po právu strhl svůj dosavadní nejtěžší balvan. Reprezentační dres. Není tajemstvím, že Jarda bral reprezentaci jako věc osobní cti, a tak ji v hlavě nosil dříve celou sezonu! Nedala mu spát, pokud se nedařilo, bral si to špatné a muka z proher v reprezentačním dresu si přenášel i do svých klubů. Tlak, očekávání i vlastní nespokojenost z neúspěchu ho dusily ještě dlouho po mistrovstvích. Teď už nemusí.

  1. Lidi ho mají za boha

Jágr jako jeden z mála českých sportovců dbá na svůj mediální obraz. Jeho hokejová rodina má 657 tisíc věrných členů, kteří Jágra bezmezně milují, což ještě prohlubuje špičkovou interakcí. Po mistrovství ho lidi v slzách prosili, aby v reprezentaci ještě zůstal, leč zdá se zatím marně. Jágrovi však chodí co vteřinu podporující zprávy. Rodiče po něm pojmenovávají své syny, dává jim naději. Slovenský rapper Zverina ho dokonce nacpal do jednoho ze svých songů. Je oceňován napříč celým světem. Jágr si to moc dobře uvědomuje, a jak již několikrát v minulosti řekl: „Já už ten hokej nehraju pro sebe, ale pro lidi.“ A je to na něm vidět!

  1. Florida

Zcela zásadní faktor pro funkčního hokejového veterána. Jestliže při svých předchozích štacích již začínal poněkud „trouchnivět“, tak na Floridě jakoby ho polili živou vodou. Jágr si po dlouhých letech užívá přívětivého počasí, které mu dělá dobře na klouby, ale také soukromí, které se mu minimálně v Čechách nedostane snad ani v důchodu. Navíc si skvěle sedl s i o dvě generace mladšími spoluhráči. Ve Floridě má výsadní postavení. Žádná třetí, čtvrtá lajna jako v Bostonu. Na Floridě hraje Jágr první housle a vyrůstají okolo něj další talenty. Mladíčci, kteří si ho lepili po zdech. Mladíci, kteří ještě nebyli na světě, když už zvedl nad hlavu Stanley Cup!

  1. Srdce válečníka a elán mladíka

Jágr je pro Čechy takřka nadpřirozenou bytostí. V zemi, která tak silně trpí hypochondrií a sebelítostí, motivuje lidi svým srdnatým přístupem. Trénuje, když my všichni ještě spíme, a dře do posledního momentu. I proto, že v sobě má ten neskutečný elán, jakým se prokazoval ještě jako ucho z kladenského zimáku. Jágr stále věří, že ještě zdaleka neřekl poslední slovo. Vezměte jed na to, že bude v NHL hrát do doby, než vyhraje Stanley Cup, a ligu na Kladně, dokud ji nevyhraje. Je to patriot, válečník a vyloženě pozitivní hrdina!

  1. Ustál kauzu se selfíčkem!

Ta fotka obletěla celý svět a určitě ho musela vytočit „doběla“. Rádoby modelka Kateřina Provazníková vlezla Jardovi za dosud neznámých okolností do postele a vyfotila se s nic netušící veličinou. Skandál byl na světě. Nebylo média, které by o tomto trapasu neinformovalo. Sám Jágr to ale opět přešel s grácií a vtipem na rtech. A co víc. Evidentně ho tahle nechutná křivda ještě o to víc namotivovala. Dokonce tak, že je momentálně na čele celé NHL a všichni ti propíranější mladíci na vrcholu sil se ptají: „Kde se to v něm sakra bere?“

Tuhle odpověď nám však může dát jen sám velký Jarda!