Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Císařův pekař: Werich nesnášel režiséra, nadával mu a nakonec ho z filmu vyštípal

Patří ke skvostům české kinematografie.
Zdroj: Československý státní film
+ Dalších 6 fotografií
ZAJÍMAVOSTI

V našich končinách neexistuje snad člověk, který by neznal historickou komedii Císařův pekař - Pekařův císař. Tato přes sedmdesát let stará veselohra vyvolala ve své době velké ohlasy. Málokdo však ví, že její podoba mohla být dosti jiná. Kdyby Werich z filmu nevyštípal Krejčíka, Frič se do režisérského křesla vůbec nedostal. Proč se tak nesnášeli popsal historik Taussig ve svém článku v MF Dnes. Přečtěte si i další nepříjemnosti, které natáčení provázely.

Oblíbená filmová veselohra Císařův pekař - Pekařův císař pojednává o dvoře a době císaře Rudolfa II. Dvojroli tohoto vládce a pekaře Matěje Kotrby si zahrál legendární herec Jan Werich (†75), se kterým však byly na place prý samé problémy.

Werich: Jste tak blbej, že ani nechápete, jak jste blbej

Film, jak jej dnes známe, vůbec nemusel vzniknout. Původně jej měl režíroval Jiří Krejčík (†95), který měl vybrané představitele, kteří se v něm nakonec neobjevili. Magistra Kelleyho měl ztvárnit Karel Höger (nakonec Jiří Plachý), záhadnou dívku Sirael Irena Kačírková (Nataša Gollová) a Honzu Skotáka alias Ernesta Alessandra Scottu Saša Rašilov starší (František Černý). Kvůli neustálým neshodám s Werichem však nakonec z filmu odstoupil a režie se následně ujal Martin Frič (†66).

Krejčík měl s Werichem velký problém od počátku natáčení. Vadila mu jeho příliš rozvolněná morálka a že se více než o natáčení stará o vnadné kolegyně. Do noci se oddával zábavě a ráno nemohl vstát. „Bylo pět, Werich nikde. V půl šesté jsme šli s Brdečkou do jeho pokoje. Klepali jsme na dveře, ozývalo se jen hlasité chrápání. Otevřeli jsme, Werich byl v půlnočním spánku. Brdečka došel až k oknu a zdrceně řekl: ‚Já bych se na to tak vysral, kdybych nepotřeboval peníze,‘“ vzpomíná Pavel Taussig na výpověď Krejčíka pro MF Dnes.

Když pak došlo k jedné z jejich častých hádek, Werich Krejčíkovi přede všemi řekl: „Jste tak blbej, že ani nemůžete pochopit, jak jste vlastně blbej.“

Sabotér Werich zaútočil na dělnický lid

Werich byl některými lidmi z dělnické třídy dokonce označen za sabotéra filmu. Jak uvádí Filmová databáze, při natáčení koupelové scény se nebezpečně zranil a pozastavil tak natáčení na 14 dnů. Učinil tak však na pokyny tvůrců, kteří přemýšleli, jak jej dostat do císařské vany. Rozhodli se, že omylem šlápne do velké vázy, ta mu zůstane nazutá jako „holinka“ a on se ji pokusí vyzout, přičemž se se svou vahou sesune do vany. Při zkoušce Werich vázu prošlápl a jedna ze střepin mu zajela hluboko do nohy. Na pomoc mu přiběhl ateliérový hasič, což se herci zřejmě vytočenému z bolestivého zranění nelíbilo a začal mu sprostě nadávat.

Celý incident měl málem fatální dohru, jelikož „útok“ na člena dělnické třídy byl nepřípustný. Natočený materiál se musel jednou za čas promítat generálnímu tajemníkovi KSČ, zda je vše v souladu s ideologií, a ten měl schválit, zda se může dál točit. Vyjadřovat, a to speciálně i k tomuto incidentu, se měli všichni členové štábu, a zde se právě objevily i názory, že celou scénu udělal Werich schválně, aby film zničil.

Další historka již je spíše úsměvná. Werich také, ač nepřímo, způsobil nemalé trable filmovému architektovi Janu Zázvorkovi. Kvůli práci na scéně se jednou za Werichem vypravil na jeho chalupu. Když však v šumavských hvozdech zabloudil, byl zadržen pohraniční hlídkou. Když u něj viděli skici ke Golemovi a ministerský dopis pro Wericha, považovali to za velice podezřelé a doprovázeli jej až na Werichovu chalupu.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy