Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Císařův pekař je legendou české kinematografie. Přesto se neobešel bez chyb

Císařův pekař: Slavný film se neobešel bez chyb
Zdroj: Československý státní film
+ Další fotografie
Pohádka

Film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem v hlavní roli patří mezi legendy české kinematografie. Oblíbený snímek o císaři Rudolfu II., pekaři Matějovi a legendárním Golemovi patřil mezi nejdražší ve své době. Přesto se ale veselohra, která nemůže chybět na televizních obrazovkách během Vánoc, neobešla bez chyb. Tady jsou!


Ať už je film sebelepší, nikdy nemůže být po technické stránce zcela dokonalý. Všímavému divákovi mnohdy banální chyby neujdou. Věděli jste ale o těchto pěti, jež jsme mohli spatřit ve filmu Císařův pekař - Pekařův císař?

1. Scotta čte hebrejský nápis na oživení Golema zleva doprava, ale hebrejské písmo se čte zprava doleva.

2. Astrolog Tycho de Brahe se ve filmu zmiňuje, že kolega Koperník má jiný názor na systém pohybu planet ve vesmíru. Pravdou však je, že podle historických análů se Tycho De Brahe narodil tři roky po Koperníkově smrti, tudíž se nikdy nemohli setkat, natož si vyměňovat nějaké názory.

3. V momentě, kdy Golem prochází zdí, lze nalevo od něj zahlédnout prchajícího pána s trámkem, se kterým zřejmě dělníci zeď místo Golema provalili.

4. Při závěrečné scéně na zámeckých schodech je na stěně vidět stín jeřábu, kamery i kameramana.

5. V závěru filmu je krátký záběr na Prahu, kde se skví Chrám sv. Mikuláše a Národní divadlo - stavby, jež za doby Rudolfa II., kdy se film odehrává, zdaleka ještě nemohly stát. Zároveň je možné spatřit i anténu na jedné ze střech.

Královna kabelek a šátečků Alena Schillerová: Když vidím staré fotky, šla bych se zastřelit

Související články

Další články

Nejnovější kauzy