Císařův pekař je česká legenda plná chyb: Kde udělali mistři filmaři největší díru
Je to jeden z největších klenotů československé kinematografie. Film Císařův pekař, ve kterém vystupuje legendární Jan Werich, je pravidelným zpestřením českých televizních Vánoc. Film z roku 1951 sice slaví divácké úspěchy, neobešel se ale bez chyb, kterých si lidé za dlouhou dobu jeho vysílání všimli. Navíc kdyby Werich z filmu nevyštípal Krejčíka, Frič se do režisérského křesla vůbec nedostal. Proč se tak nesnášeli popsal historik Taussig ve svém článku v MF Dnes.
S hercem Janem Werichem měli být na place celkem velké problémy. Původně měla filmová veselohra vzniknout pod vedením režiséra Jiřího Krejčíka. Kvůli neustálým neshodám s představitelem císaře Rudolfa II. však nakonec z filmu odstoupil a režie se ujal Martin Frič.
Krejčík měl Werichovi vyčítat jeho rozvolněnou morálku a že se více než o natáčení stará o vnadné kolegyně. "Bylo pět, Werich nikde. V půl šesté jsme šli s Brdečkou do jeho pokoje. Klepali jsme na dveře, ozývalo se jen hlasité chrápání. Otevřeli jsme, Werich byl v půlnočním spánku. Brdečka došel až k oknu a zdrceně řekl: ‚Já bych se na to tak vysral, kdybych nepotřeboval peníze,‘" vzpomíná Pavel Taussig na výpověď Krejčíka pro MF Dnes.
Když pak došlo k jedné z mnoha hádek na place, Werich přede všemi Krejčíkovi řekl: "Jste tak blbej, že ani nemůžete pochopit, jak jste vlastně blbej."
Chyby ve filmu
Ať už je film sebelepší, nikdy nemůže být po technické stránce zcela dokonalý. Všímavému divákovi mnohdy banální chyby neujdou. Věděli jste ale o těchto pěti, jež jsme mohli spatřit ve filmu Císařův pekař – Pekařův císař?
1. Scotta čte hebrejský nápis na oživení golema zleva doprava, ale hebrejské písmo se čte zprava doleva, jak píší uživatelé na webu ČSFD.
2. Astrolog Tycho Brahe se ve filmu zmiňuje, že kolega Koperník má jiný názor na systém pohybu planet ve vesmíru. Pravda však je, že podle historických análů se Tycho Brahe narodil tři roky po Koperníkově smrti, tudíž se nikdy nemohli setkat, natož si vyměňovat nějaké názory.
3. V momentě, kdy golem prochází zdí, lze nalevo od něj zahlédnout prchajícího pána s trámkem, se kterým zřejmě dělníci zeď místo golema provalili.
4. Při závěrečné scéně na zámeckých schodech je na stěně vidět stín jeřábu, kamery i kameramana.
5. V závěru filmu je krátký záběr na Prahu, kde se tyčí chrám sv. Mikuláše a Národní divadlo – stavby, jež za doby Rudolfa II., kdy se film odehrává, zdaleka ještě nemohly stát. Zároveň je možné spatřit i anténu na jedné ze střech.