Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Čínské prsty ve smrti Jaroslava Kubery? Táta neustoupil a stálo ho to život, říká dcera

Čínské prsty ve smrti Jaroslava Kubery? Táta neustoupil a stálo ho to život, říká dcera
Zdroj: Profimedia.cz, reprofoto Česká televize, archiv
+ Dalších 12 fotografií
podezření
Jaroslav Kubera (†72, za ODS) čelil těsně před smrtí výhrůžkám od Číny. Peking vyvíjel na zesnulého předsedu Senátu tlak kvůli plánované cestě na Tchaj-wan. Navzdory ohromnému stresu ale Kubera neustoupil a na oficiální návštěvě trval. Jeho manželka Věra a dcera Vendula Vinšová mají za to, že čínská kauza, do které měl v Kuberův neprospěch promluvit i Pražský hrad, stála jejich manžela a tatínka život.

Kubera naposledy vydechl 20. ledna. O výhrůžkách kvůli cestě na Tchaj-wan se poprvé začalo mluvit už v únoru. Deník N poté přinesl informaci, že dopis od čínské ambasády, na kterém nechybělo ani razítko Pražského hradu, si objednal prezidentův kancléř Vratislav Mynář (52).

Ten to sice popřel, Kuberova manželka Věra a dcera Vendula Vinšová se ale domnívají, že chování Číny vůči zesnulému předsedovi Senátu bylo nekalé. Poprvé od jeho smrti promluvily v pořadu 168 hodin, který v neděli odvysílala Česká televize.

Jsem na tátu hrdá

„Já jsem na tátu strašně hrdá, protože neustoupil a opravdu to vnímáme tak, že ho to v podstatě stálo život,“ řekla Kuberova dcera Vendula. I s maminkou na něm pozorovaly náhlé změny chování. „Najednou byl jiný, my jsme ho skoro neviděly. Udělal si kávu a odešel. I maminka si stěžovala, že na to není zvyklá,“ dodala.

Podle Věry Kuberové se oblíbený politik nejvíc změnil po návštěvě čínské ambasády, která proběhla 17. ledna, tři dny před jeho smrtí. "Když jsme dorazili, tak manžela odvedli do vedlejší místnosti. Tam byl sám jen s čínským velvyslancem a překladatelem. Nikdo jiný tam z našich lidí nesměl. Ve mně vyvstal strach. Co mu dávali v té místnosti, kde byl sám, to nevím. Něco se tam dít muselo, protože se pak projevoval úplně nestandardně k jeho stylu života,“ popsala ve 168 hodinách.

Na Hradě zavládlo ticho

Čínský dopis, který dodnes vyvolává řadu otázek, našla Věra v manželově aktovce až po jeho smrti. „Bylo to hrozný. V tu chvíli nám nebylo dobře,“ vzpomínala Vendula.

Objednávku dokumentu sice Mynář popřel, ale Pražský hrad od té doby v této záležitosti nekomunikuje. Kuberův nástupce v čele Senátu Miloš Vystrčil (za ODS) už žádal vysvětlení ve třech dopisech, odpověď nedostal ani jednu. „Já to vnímám jako neúctu jak vůči rodině, tak pan Vystrčil je teď předsedou Senátu, druhý nejvýše postavený ústavní činitel, a Hrad mu ani neodpoví na oficiální dopis. To opět podněcuje podezření, že se děje něco nekalého,“ domnívá se Kuberova dcera.

Vystrčil ale po odvysílání reportáže České televize prohlásil, že na vyšetření podivných okolností bude i nadále trvat. Dlužím to Jaroslavu Kuberovi i jeho rodině, uvedl.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy