Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Číňané jako vůbec první přistáli na odvrácené straně Měsíce: Takhle to tam vypadá!

Ve čtvrtek zaznamenala Čínská vesmírná agentura velký úspěch. Její sonda Chang’e-4, pojmenovaná podle mytologické bohyně Měsíce, dosedla na odvrácenou stranu Měsíce. Sonda má za úkol prozkoumat povrch temné strany a Číňané doufají, že je tento sukces dostane mezi vesmírné velmoci.

Sonda Chang’e-4 se dotkla Měsíce v 10:24 tamního času. Jde o první přistání na odvrácené straně Měsíce, kterou jsme dosud neměli vzhledem k jeho rotaci šanci spatřit.

Chang’e-4 odstartovala 7. prosince a už o pět dní později se dostala na oběžnou dráhu Měsíce, který po několik týdnů obíhala. O více než půl roku dříve se na místo vydala komunikační družice Queqiao, která zprostředkovává komunikaci mezi sondou na odvrácené straně Měsíce a Zemí.

Sonda bude zkoumat složení terénu a jeho strukturu. K sondě je připojené i zařízení potřebné k analýze minerálů, které se na odvrácené straně Měsíce vyskytují. Chang’e-4 má v sobě dokonce i semínka rostlin, Číňané totiž chtějí zjistit, zda je možné na Měsíci vůbec něco vypěstovat.

Že se chce Čína dostat mezi vesmírné velmoci, je jasné už z jejích plánů. Chystá se vybudovat vlastní vesmírnou stanici a prozkoumávat Měsíc, na nějž by měl v roce 2030 stoupnout první Číňan.

Související články

Další články