Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Čína vyhrožuje Vystrčilovi kvůli Tchaj-wanu: Sklízíme plody patolízalství, zuří opozice

Miloš Vystrčil.
Zdroj: profimedia
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
Výhrůžky
Čínský ministr zahraničí Wang I ostře zaútočil na Miloše Vystrčila. Předseda Senátu v neděli dorazil na dlouho plánovanou návštěvu Tchaj-wanu, proti které se od začátku stavěla čínská vláda. Nyní ale Peking situaci vyhrotil slovy šéfa diplomacie. „Zaplatí vysokou cenu,“ vyhrožuje Wang I Vystrčilovi za to, že svou cestou porušil princip jedné Číny. Proti čínskému prohlášení se vymezila řada českých politiků.

„Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ stojí v prohlášení čínského šéfa diplomacie Wanga I. To má směřovat na českého předsedu Senátu Miloše Vystrčila Číně totiž vadí, že česká delegace v čele s Vystrčilem v neděli přiletěla na návštěvu Tchaj-wanu, a to i přes odmítavý postoj Pekingu

Podle Wanga tak Vystrčil zpochybnil princip jedné Číny, čímž si šéf českého Senátu znepřátelil 1,4 milardy Číňanů. Zároveň dodal, že čínská vláda ani lid takové chování nebudou tolerovat.

Velvyslanec půjde na kobereček

„Mě samozřejmě to prohlášení mrzí, protože zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jsme svobodná země, která má zájem mít dobré vztahy se všemi, a já věřím, že tomu tak bude i přes to prohlášení,“ řekl Vystrčil českým novinářům. „Znovu musím zopakovat, že tato cesta nemá v žádném případě cíl se vůči někomu vymezovat. Tato cesta má za účel spolupracovat a vytvářet co nejlepší podmínky pro hospodářský rozvoj České republiky a samozřejmě pro spolupráci mezi demokratickými zeměmi,“ brání cestu Vystrčil.

Vyjádření čínského ministra zahraničí se nelíbí ani českému šéfovi diplomacie Tomáši Petříčkovi „Pozice vlády je dlouhodobě neměnná, uznáváme politiku jedné Číny. Vyjádření vnímám jako něco, co není v diplomatických vztazích obvyklé. Očekávám, že čínská strana nám ta slova vysvětlí, protože jsou už za hranou," řekl Petříček s tím, že si tento týden předvolá čínského velvyslance.

Politici vyjádření odsoudili

Proti čínskému útoku na českou delegaci se pak vymezili i někteří čeští politici. "Cesta předsedy Senátu je v zájmu ČR, nikoho neohrožuje a není vůči nikomu myšlena nepřátelsky. Čínské výhrůžky ničemu nepomohou, jen zvětšují problémy v česko-čínských vztazích a pro nás jako suverénní zemi jsou absolutně nepřijatelné," napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala

Podobně to vidí i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová "Vyjádření, že Miloš Vystrčil za svou návštěvu Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu, je nehorázné. Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše. Nemůže! A naše diplomacie to musí dát silně najevo," obula se Adamová tvrdě i do českého premiéra Andreje Babiše (65) a prezidenta Miloše Zemana (75).

V zemi zůstanou do pátku

Ani jeden totiž Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan neschvaloval. Předseda Senátu přiletěl do asijské země v neděli spolu s devadesátičlennou delegací. Tu tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí nebo novináři, kteří by měli zůstat v zemi až do pátku. Spolu s Vystrčilem je na Tchaj-wanu i primátor Prahy Zdeněk Hřib Na cestu se v minulosti chystal už předchozí předseda Senátu Jaroslav Kubera, který ale letos na jaře zemřel.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy