Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Čína se zlobí na Prahu. Hlavní město podepsalo spolupráci s Tchaj-wanem

Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
Politika
Praha se zbavuje čínského vlivu. Magistrát podepsal dohodu s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí. Informovala o tom agentura Reuters. To vyvolalo hněv Číny. Čínská metropole Šanghaj zastavuje všechny oficiální styky s Prahou. V poslední době Čínu kritizoval také prezident Miloš Zeman.

Primátor Zdeněk Hřib a starosta tchajwanského hlavního města Tchaj-peje Kche Wen-če v pondělí podepsali dohodu o spolupráci. Praha tak dává jasně najevo, že se nepovažuje za oblast, kde by čínské síly měly prosazovat svůj vliv.

Taková smlouva ale dráždí čínské politické špičky. Čína totiž považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií.

Praha se prý vměšuje

Peking je přesvědčený, že Praha se tímto krokem vměšuje do vnitřních záležitostí asijské velmoci. "Svévolně se vměšuje do čínské vnitřní politiky a veřejně se staví proti principu jedné Číny. Vláda města Šanghaj a jeho lid proti tomu důrazně protestují," uvedli Číňané v prohlášení.

Čína neplní sliby, oznámil Zeman

Z čínských pozic v poslední době couvá také prezident Miloš Zeman (75). Odmítl odjet do Pekingu s tím, že Číňané neplní své sliby. "Nemyslím si, že čínská strana splnila to, co slibovala. Mluvím o investicích. A z toho vyplývá, že to, že tam pojede sice významná politická osobnost, ale přece jen ne prezident, je jakýsi signál," uvedl Zeman pro Blesk. Prezidenta by měl na jednání v Číně nahradit vicepremiér Jan Hamáček.

Vadí vám, že Čína nechce spolupracovat s Prahou? Nebo jste rádi, že se česká metropole vymanila z čínského vlivu? Napište nám svůj názor do diskuze.

Související články

Další články