Návštěva Jeho Svatosti měla v Číně dohru. Podle serveru Aktualne.cz si čínské ministerstvo zahraničí pozvalo na kobereček velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého.

„Velvyslanec ČR v Pekingu Bedřich Kopecký byl v reakci na informace o připravovaném setkání některých členů vlády s dalajlámou pozván dne 18. října, a to ještě před uskutečněním této schůzky, na MZV ČLR, kde čínská strana vyjádřila nad danými informacemi své znepokojení,“ řekla Novinkám mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

„Vyzvali, aby nedošlo k žádnému setkání oficiálních představitelů a především členů vlády s dalajlámou. Kromě vyjádření svého znepokojení čínská strana upozornila, že by v případě zpochybnění územní celistvosti ČLR musela reagovat s možným nepříznivým dopadem na rozvíjející se bilaterální vztahy a spolupráci,“ popsala Lagronová v podstatě výhrůžky z čínské strany.

Nic neměnil fakt, že návštěva dalajlámy byla soukromá. Zeman, Sobotka, Hamáček a Štech vydali prohlášení, ve kterém potvrdili respekt k celistvosti Čínské lidové republiky. Za to byli kritizováni a akademická obec na protest vyvěsila v oknech tibetské vlajky.