Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Čína se snaží zbavit viny za pandemii: Tvrdí, že covid pochází z Indie nebo Česka

Zdroj: profimedia.cz
Koronavirus
Když se řekne koronavirus, každý si vybaví Čínu. Byla to právě asijská země, ze které se nemoc rozšířila do celého světa. Už od jara je jasné, že se tomu dalo předejít, čínská vláda ale celou situaci ignorovala a zametla ji pod koberec. Nyní se velmoc snaží zbavit jakékoliv viny a její vědci tak publikovali výzkum, podle kterého pochází koronavirus například z Bangladéše, Austrálie, Ruska, Srbska, Řecka, Itálie, USA a dokonce Česka. Nejpravděpodobnější je ale podle Číny Indie.

Podle dokumentu, který zveřejnili čínští vědci, nepochází koronavirus z Číny. Podle nich jde o mutaci, která se do země dostala odjinud. Pokusili se tak dohledat původní virus ještě předtím, než údajně zmutoval a dostal se do Číny. Nakonec vědci ukázali na devět zemí.

Jako nejpravděpodobnější původce se podle nich jeví Česko, Indie, Bangladéš, Austrálie, Rusko, Srbsko, Řecko, Itálie nebo USA. Čínskými vědci objevená data přitom údajně nejvíc ukazují na Indii či Bagladéš, což odůvodňují tím, že obě země mají vysoké množství případů s nízkou mírou mutace.

Koronavirus nepochází z Wu-chanu

Za vznikem koronaviru pak podle Číny stojí vedra. „Mezi květnem a červnem 2019 zasáhla Indii a Pákistán vlna veder, která měla za následek nedostatek vody. Kvůli tomu divoká zvířata, především opice, sváděla smrtící boje u vodních zdrojů, což určitě zvýšilo šanci na interakce člověka s divokým zvířetem,“ stojí ve zprávě.

Podle Číňanů se „koronavirus šířil už na čtyřech kontinentech“ ještě předtím, než vůbec vypukla epidemie ve Wu-chanu. Nikdo si ale nové nemoci prý nevšiml. „Wu-chan byl místem, kde byl poprvé detekován, ale není to místo, odkud pochází,“ uvedl bývalý hlavní epidemiolog Čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Ceng Kuang.

Zpráva je podle všeho zaujatá

Není to poprvé, co se Peking snaží zprostit viny za vypuknutí pandemie. V minulosti už několikrát označil za původce covidu Itálii nebo USA. Pokaždé to přitom většina předních světových expertů zpochybnila. To se stalo i tentokrát, kdy expert ze skotské Univerzity v Glasgow David Robertson označil zprávu za plnou chyb a mylných tvrzení. „Přístup autorů a jejich metodologie nejméně zmutované verze viru jsou zaujaté,“ okomentoval Robertson pro Daily Mail.

Podle skotského experta autoři čínské zprávy ignorovali rozsáhlé dostupné epidemiologické údaje, které jasně ukazují vývoj viru v Číně a jeho šíření právě odtud. Robertsona přitom podpořili i další vědci. Vše tak napovídá tomu, že se Čína snaží svalit vinu na někoho jiného.

Související články

Další články