Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Chytrou karanténu chce ministerstvo zavést po Velikonocích: Jak bude vypadat

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
nový způsob
Vláda v úterý brzy ráno opět zasedla, aby schválila některé návrhy související s nouzovým stavem. Ministerstvo zdravotnictví přišlo s novým konceptem karantény, který by mohl začít platit po Velikonocích. Jak by "chytrá karanténa" vypadala v praxi? To vysvětil na tiskové konferenci šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

Po Velikonocích, které se letos ani zdaleka nebudou podobat těm, které známe, by se mohl upravit způsob karantény. Ministerstvo zdravotnictví chce zavést tzv. chytrou karanténu. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vysvětlil, jak by taková karanténa v praxi vypadala.

Efektivní způsob trasování

"Do tří dnů chceme vytipovat kontakty pozitivních, ty co nejrychleji otestovat a izolovat jejich kontakty. Místa, kde se vyskytovali, by se pak měla dezinfikovat," popsal Prymula na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.

"Centralizovaný systém tzv. inteligentní karantény a velína by měl být zaveden v horizontu čtrnácti dnů. Po těch čtrnácti dnech by měl být zaveden ostrý provoz. Na konci tohoto týdne bychom měli mít jasnou představu, jak to pilotně poběží. Během následujícího týdne by měly být odladěny eventuální problémy a po Velikonocích to bude spuštěno naostro," dále uvedl šéf Ústředního krizového štábu.

Jediná možná cesta

Trasovací call centrum, které pro stát vybudovala iniciativa Covid19CZ, by mělo začít naostro fungovat po Velikonocích a mělo by urychlit odhalování potenciálně nakažených. Roman Prymula vidí tento systém jako jediný možný, "pokud nechceme celou republiku držet v karanténě velmi dlouhou dobu“, uzavřel.

Aktuální rozhovor s Romanem Prymulou o dalších opatřeních najdete ZDE

Související články

Další články