Trendy tagy Extra Host (pořad) koronavirus Svatba na první pohled Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Chytne tě to a čau. Šafrda (†46) z Walda Gangu v posledním rozhovoru o tom, jak časem zemře

Vláďa Šafránek zemřel velmi mladý.
Zdroj: Facebook.com
+ Dalších 9 fotografií
V úterý zesnulý Vláďa Šafránek (†46) alias Šafrda, kterého nyní oplakávají snad všichni rockoví hudebníci a fanoušci u nás, měl již loni naprosto jasno: věděl, že dřív nebo později, bohužel spíš dřív, odejde z tohoto světa. Přečtěte si, jak otevřeně mluvil o tom, co ho kvůli nevyléčitelnému onemocnění čeká.

Redaktor eXtra.cz s ním tehdy vedl rozhovor pro Super.cz. Šafrda, s nímž se letmo znal už slušnou řádku let, se právě vrátil ze špitálu, kde mu zachránili život po srdečním kolapsu. Byl veselý a plný energie, přesto ale naprosto upřímně mluvil o tom, že na tomto světě vlastně přesluhuje. Jeho přímé řeči i přes pietu necháváme v původním zemitém znění. Jako rocker by si určitě nepřál, aby se jeho jadrná mluva nějak uhlazovala.

Zase budu dýchat, doufal

„Teďka je to dobrý. Holt musím teď tři měsíce stát. Jsem napojenej na takovou pumpu, musí se nastavit lék kvůli plicní hypertenzi. Ještě se mi úplně dom*dalo srdce, takže mi dělali ablaci. Byl jsem přes čtyřicet dní ve špitále. Myslel jsem, že chcípnu. Z toho jsem byl dvanáct dní na JIPce, tam mě to chytlo úplně do kómatu. Tam jsem byl úplně v p*deli. Co mě čeká? Operace, operace, operace. Až najdou dávku léku, která je účinná, tak mi pumpu, co mám v břiše, vyndají, daji ji do pí*i, operativně mi zašijou do břicha takovou pí*ovinu s hadičkama vytaženýma plícema do srdce, aby se to okysličovalo a dýchalo. Vždyť teď je to v p*deli, jsem zadejchanej jako ku*da. Koncerty Walda Gangu pro mě už byly trápení,“ popisoval svůj stav začátkem dubna 2017. Měl radost, že se po odchodu ze špitálu rozpohyboval, zlepšilo se o něco málo dýchání a chytil barvu.

„Plicní hypertenze je dědičná, mám to po dědovi a tátovi. Mám to strašně silný, ten tlak v plicích. Ty uděláš dvacet pět kroků a nic ti není, já udělám jeden a zabije mě to. Do toho se mi do*rdala ta chlopeň zku*vená, tu mám tak vypláchlou, že když se mi zavře, tak je po mně. Málem po mně i bylo. Našli mi v krvi nějakýho meningokoka, ty v*le, a už jsem jel a ani jsem o sobě nevěděl,“ vysvětloval Vláďa Šafránek přímočaře.

Smrtelnou nemoc podědil

Nemoc měl již deset let, jen se mu bohužel loni prudce zhoršila.

„Jestli jsi fetoval nebo chlastal, to je úplně jedno, stejně ti do papírů píšou dědičný predispozice. Ale tím životem, co my vedeme a vedli jsme, tak jsem si to urychlil. Ne, že by to bylo tím, ale je to kvůli tomu dřív. Normálního dědka by to chytlo v pětašedesáti, na něco podobnýho zemřel i kytarista Radim Hladík (†69), mě to chytlo v pětatřiceti. I když za skoro dva měsíce, co jsem v tom špitále byl, na to tam vlastně umírali i sedmatřicetiletý kluci. Na tom kardio a plicním to fakt není žádná legrace. Ale nakoplo mě to. Říkal jsem si: ‚Přeci nejsi žádnej č*rák, abys tady chcípnul,‘“ říkal našemu redaktoru Vláďa Šafránek, jehož nyní oplakávají nejen kolegové v čele s Pavlem Páskem nebo nástupcem na postu zpěváka Miro Šmajdou, ale i krásná dcera.

Varování lékařů

„Lidi s plicní hypertenzí se dožívají deset let, takže už jsem za horizontem, když to vezmu. Doktoři mi ani nic moc nezakázali, jen mi řekli, že bych si měl víc hlídat všechno, nejen chlastání a kouření. Že když to přesáhnu, tak se ta plíce zavře a je po mně. Může se přihodit, že půjdu na pódium jako Špinarka a může se mi tohle stát. Moc se na to snažím nemyslet. Jenže ono je to tak, že tě to chytne a čau…,“ popisoval Vláďa Šafránek své beznadějné vyhlídky.

Pořád se těšil, až to zase roztočí s Walda Gangem. K tomu ale už bohužel nikdy pořádně nedošlo.

Vodnatý jak Helena Růžičková

„Blbý je to, že poslední rok a půl to koncertování nebyla žádná p*del. Ne že by mě to nebavilo, ale už jsem se strašně trápil. Věděl jsem, že se něco děje. Najednou jsem zvodnatěl. Když mě brali do nemocnice, měl jsem 92 kilo, jak mě pouštěli, tak 71 kilogramů. Měl jsem v sobě vody jako Helena Růžičková. To fakt není sranda,“ dodal Šafrda.

Kýžených operací se také už bohužel nedočkal, jeho organismus by je totiž nevydržel. V úterý 18. září 2018 nakonec navždy odešel do hudebního nebe.

Související články

Další články