Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Chystáte se na houby nebo borůvky? Pozor! V lese na vás číhá parazit, který nosí smrt

Zdroj: archiv
+ Další fotografie
SERIÁL EXTRA
Chystáte se do lesa na houby? Tak byste měli být ostražití. Alespoň pokud během sbírání rádi baštíte borůvky či jahody. Právě s nimi si z lesa můžete přinést vajíčka nebezpečného parazita, který je známý jako tasemnice liščí. A rizika nejsou zcela zanedbatelná. Parazit, jehož hlavním hostitelem jsou převážně lišky, totiž může způsobit i smrt - tedy v případě, že ho neléčíte...

Nakazit se můžete lehce. „Člověk není primárním hostitelem. Ale nakazit se může. A to tak, že liščí trus ulpí na lesních plodech, které člověk nemyté zkonzumuje. Lesní plody konzumují i hlodavci, kteří se tak mohou stát mezihostitelem parazita,“ řekla eXtra.cz odbornice Jana Doležalová z Parazitologického ústavu Akademie věd České republiky.

Pokud po návštěvě lesa, respektive konzumaci zmíněných plodů, dostanete horečku, hubnete či pociťujete únavu, může hrozit riziko, že v těle máte parazita. Odhalí ho rozbor krve.

Riziko smrti existuje, je sice malé, ale není dobré ho podcenit, zejména pokud neradi docházíte při zdravotních komplikacích k lékaři a raději se léčíte neodborně sami. „Z vajíček se v těle člověka uvolní larvy, které s krví doputují do jater. Tam se začnou množit a vytvoří cysty. Hrozí přesun i do jiných orgánů. Následovat by měl chirurgický zákrok a léčba. Růst cysty připomíná nádorové bujení jater a často je i za nádor chybně diagnostikován. Protržení útvaru v těle může způsobit anafylaktický šok a takřka okamžitou smrt,“ upřesnila Doležalová.

Parazit byl objeven asi před 40 lety. Aktuálně se odborníci domnívají, že ho má jen například v Ústeckém kraji více než 40 procent lišek. Třeba v sousedním Německu ho má až 80 procent lišek. Ročně tam s onemocněním hospitalizují kolem sta pacientů.

V Česku sice existuje jen jediný případ úmrtí způsobený tasemnicí liščí, ale rizika, která parazit představuje, by neměli lidé podceňovat. V posledních letech se vyskytlo i několik dalších případů onemocnění, žádný ale naštěstí tragicky neskončil.

SERIÁL EXTRA: Zabijáci pod mikroskopem

  1. díl – Kočka, zelenina a nedovařené maso: Toxoplasma zabije ročně milion lidí, říká profesor Flegr
  2. díl – Běžný vir, kterým trpí polovina Čechů: Přenáší se líbáním a sníží vám inteligenci

Související články

Další články