Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Chystáte se na dovolenou do Egypta nebo Turecka? Pozor na ramadán! Na kdy letos připadá?

Chystáte se na dovolenou do Egypta nebo Turecka? Pozor na ramadán! Na kdy letos připadá?
Zdroj: pixabay.com
Předchozí Další
MUSLIMOVÉ SLAVÍ
Muslimové každoročně drží celý měsíc od svítání do soumraku přísný půst. Pokud se chystáte do některé z muslimských zemí, buďte připraveni. Kdy letos začíná zásadní muslimský svátek?

Omezení, která jsou s ramadánem spojena, se dotýkají i turistů. Mezi Čechy jsou Egypt, Tunisko nebo třeba Turecko velmi oblíbenými dovolenkovými destinacemi. Pokud se do těchto končin chystáte v květnu nebo začátkem června, připravte se na striktnější dodržování víry v ulicích měst, letovisek se většinou opatření nedotknou. Přesto mohou být některé kavárny, restaurace a obchody přes den zavřené. Jinde mají pauzu jen chvilku po setmění, aby se muslimové mohli najíst po celém dni půstu. Dříve zavírají i muzea a památky. Na štíru možná budete i s alkoholem. V některých hotelích ho nenalévají vůbec, některé obchody ho stahují z nabídky. V kvalitnějších hotelích ale stále teče proudem. Striktnější omezení panují ve Spojených arabských emirátech, kde je dodržování ramadánu přísnější. Ale i tady se najdou hotely, kde přimhouří oči. Raději se vždycky informujte už doma v cestovní kanceláři. Ramadán má ale pro turisty i své plusy. Slavnostní večerní atmosféra, krásně nazdobená a nasvícená centra měst - to vše připomíná křesťanské Vánoce. Ulice měst se večer hemží místními, kteří vyrážejí nakupovat a večeřet. Chudým jsou vyhrazena místa, kde se mohou zdarma najíst.

Ramadán je devátým měsícem islámského lunárního kalendáře. Muslimové během něj oslavují boží zjevení, které v tomto měsíci obdržel prorok Mohamed - vůbec první zjevení koránu. Lunární kalendář je o 11 dní kratší než klasický gregoriánský, jak ho známe my. Přibližný začátek ramadánu je sice možné vypočítat, ale pro jeho přesné určení je potřeba počkat, až se na obloze objeví srpek nového měsíce.

V roce 2019 tak vychází jeho začátek ve Velké Británii na neděli 5. května, Saúdové ho ale budou slavit až od pondělí 6. května. Skončí pak v úterý 4. června.

Celoměsíční půst, který oslavy doprovází, vychází z dávných židovských a křesťanských zvyklostí. Muslimové mu říkají "saum" a chtějí se jeho prostřednictvím nejen očistit, ale hlavně přiblížit duchovní podstatě islámu. Půst trvá každý den od úsvitu do západu slunce. Jeho hodinová délka se odvíjí od ročního období, na které ramadán připadá, a hlavně od umístění země, ve které je slaven. Třeba v roce 2017 vycházel pro islandské muslimy na celých 20 hodin, ti indonéští nejedli a nepili jen 13 hodin.

Kromě jídla a pití je muslimům během ramadánu zapovězen i sex, nebo spíše jakékoli intimnější přiblížení k partnerovi. Správný muslim by se měl zdržet vzrušení všeho druhu a zapomenout na všechny nectnosti světa - od hněvu a pomluv po vulgarity a lži. Ramadán je pak ideálním časem k urovnání špatných vztahů. Věřící by k sobě měli být laskaví a vlídní, potřebným projevovat štědrost a radost by jim měla stříkat ze všech pórů těla. Zároveň by měl během ramadánu každý muslim přečíst celý korán. V průběhu ramadánu se věřící navzájem zdraví pozdravem Ramadán Mubarak, což v překladu znamená "Mějte požehnaný ramadán".

Každodenní půst odstartuje ranní modlitba nazývaná "fadžr", končí pak svoláváním na večerní modlitbu "maghrib". Prvnímu jídlu, které po půstu muslimové jedí, stejně jako kdysi prorok Mohamed, se říká "iftár". Jeho základem jsou datle a voda nebo mléko. Po večerní modlitbě do sebe většinou vyhladovělí věřící nafutrují kuře s rýží, ovoce a sladkosti. Často se snaží dohnat, co během dne zameškali. Hlad na začátku dne musí ukojit ještě před úsvitem, pokrmem, který se nazývá "suhur".

Půst je povinný pro všechny dospělé muslimy s výjimkou těch, kteří jsou nemocní, starší, chronicky nemocní nebo diabetici. Nedrží ho ani těhotné, kojící a menstruující ženy.

Po skončení ramadánu následuje třídenní Svátek přerušení půstu Íd al-fitr (nebo také Eid al-Filtr). Začíná následující den po objevení nového měsíce, což se opět může v různých zemích o několik dní lišit. Nejpozději první den svátku má věřící muslim darovat almužnu, tzv. zakát, která má vyvážit jeho neúmyslná pochybení během ramadánu.

Muslimové brzy ráno vstanou a posnídají. Následuje speciální modlitba v mešitě. Všichni jsou kompletně oblečeni v novém. Děti dostávají dárky. Obchody mají žně. Proto je tenhle svátek v muslimských zemích přirovnáván ke křesťanským Vánocům. Pije se ve velkém káva a jedí sladkosti. Během svátku jsou zavřené všechny úřady i většina firem. Po Eid al-Fitr hodně muslimů cestuje do zahraničí na dovolenou. Vnímají to jako odměnu za měsíční půst.

Předběžné termíny ramadánu v následujících letech:

Ramadán 2020: 24. dubna - 23. května

Ramadán 2021: 13. dubna - 12. května

Ramadán 2022: 3. dubna - 2. května

Ramadán 2023: 23. března - 21. dubna

Ramadán 2024: 11. března - 9. dubna

Ramadán 2025: 1. března - 30. března

Ramadán 2026: 18. února - 19. března

Ramadán 2027: 8. února - 9. března

Ramadán 2028: 28. ledna - 26. února

Ramadán 2029: 16. ledna - 14. února

Ramadán 2030: 6. ledna - 4. února

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy