Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Chystá se nová bankovka s Václavem Havlem: Lidé se o ni hádají už teď

Bankovka s Václavem Havlem: Co na to lidé?
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Bankovka

Letos to bude deset let od úmrtí prvního polistopadového prezidenta naší republiky Václava Havla (†75). Při té příležitosti vytvořila společnost České dukáty pamětní list v podobě bankovky s jeho portrétem. Na přípravu i tisk dohlížela také poslední Havlova žena Dagmar. Mnoho lidí však z bankovek moc nadšeno není a říkají, že je ho všude už víc než dost.

Dne 18. prosince 2021 uplyne přesně deset let, kdy zemřel politik a první polistopadový prezident naší republiky Václav Havel. Aby si veřejnost připomněla toto výročí, rozhodla se společnost České dukáty vytvořit pamětní list v podobě bankovky podle výtvarného návrhu akademické malířky Evy Haškové.

Nechali proto vytvořit limitované množství těchto listů. Na přední straně bankovky je portrét Václava Havla a také jižní křídlo Hradu s prezidentským balkonem. Na zadní straně je vyobrazena Matyášova brána Pražského hradu a sousoší Titánů. „Pamětní list je vytištěn na ceninovém papíře s vodoznakem lipového listu a ochrannými vlákny. Portrét Václava Havla je v hlavní textové části na lícové straně a český lev, doplněný o skrytý obrazec „VH“, je v provedení ocelotisku,” píše se na oficiálních stránkách. Pamětní list bude vydáván v limitovaném množství pěti číslovaných sérií po 500 kusech v sériích A, B, C, D a E. Na přípravu i tisk dohlížela také první dáma, bývalá prezidentova žena Dagmar Havlová (68).

Slova nelibosti i chvály

Někteří lidé v komentářích se na tento projekt dívají skrz prsty. Podle mnohých je Václava Havla všude už nějak moc, odkazovali i na přejmenování mezinárodního letiště v Ruzyni. „Tento pán byl jako prezident těžký omyl. Jen zneužil funkce ve svůj prospěch a zradil, zaprodal Čechy a podílel se na likvidaci průmyslu. Je zvláštní, že i když ho drtivá většina lidí nemusí, přesto po něm máme letiště a nyní má svým portrétem znehodnocovat bankovky,napsal uživatel Petr do diskuze. Letiště, náměstí, ulice, lavičky, obrazy, filmy, knihy, básně a teď bankovka. Jen ta socha a mauzoleum chybí, aby se svou skromností vyrovnal Leninovi,” nebál se svůj názor vyjádřit uživatel Navrátil.

Naopak se ale našli i tací, kterým se pamětní list líbí. „To je dobře, Václav Havel si to zaslouží,” přispěl svým komentářem do diskuze uživatel Matěj. Byl to jediný český prezident, kterého si svět vážil, který má bustu v Bílém domě a který je dodnes citovaný u státníků v západním světě,” přidal se další.

Související články

Další články