Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Chybělo málo a Karel Gott zemřel jako dítě v sutinách: 2 dny čekal na záchranu

Karel Gott Má cesta za štěstím: Jako dítě málem zemřel
Zdroj: Se souhlasem Karel Gott Agency
Kniha Karla Gotta

Přestože byl ještě malý capart, moc dobře si Karel Gott (†80) vybavoval hrůzné zážitky z druhé světové války. V roce 1945 totiž spadla bomba kousek od domu, kde s rodinou bydlel. Několik dní pak strávil uvězněn ve sklepě, protože východ zatarasily sutiny. To vše popsal Gott v autobiografii Má cesta za štěstím.

Karel Gott pocházel z Plzně, kde se narodil a strávil mládí. Na svět ale přišel v nejhorší možný čas, uprostřed druhé světové války. Byť se Česko největším bojům vyhnulo, Plzeň to schytala víc než dost. Za války se totiž v tamní Škodovce vyráběly zbraně pro nacistickou armádu, a tak bylo město cílem bombardérů.

Modlitby zabraly

Při jednom z náletů večer 17. dubna 1945 se maminka Marie (†66) i s pětiletým Karlem ukryla ve sklepě. Tatínek tehdy zrovna nebyl doma. Náhle se z ničeho nic začaly ozývat hlasité výbuchy a země se začala otřásat.

„Doléhá k nám shora svistot leteckých bomb následovaný silnými či slabšími výbuchy. Kobercový nálet zažívám poprvé a strachy se mačkám do maminčiny náruče a spolu s ostatními si přeříkávám andělíčku, můj strážníčku, cituje Blesk ze zpěvákovy autobiografie.

Jedna z bomb přitom zasáhla vedlejší dům. Maminka s Karlem měli štěstí v neštěstí. Přežili bez úhony, zůstali ale uvězněni ve sklěpě. Východ totiž zavalily sutiny z vedlejšího domu.

Konečně světlo

„Čekali jsme na záchranu – bez vody, bez jídla, bez elektřiny, brzy i bez svíček. V naprosté tmě. Byla to první opravdová hrůza, kterou jsem v životě zažil,“ popisoval hrůzu Gott. V temné pasti zůstali uvězneni po celé dva dny, než se dostali konečně na světlo.

„Cítím konečně závan čerstvého vzduchu a slyším změť hlasů, z nichž jeden je mi velmi povědomý. A pak najednou, mezi všemi těmi zachránci, stojí můj drahý taťa. Maminka se rozpláče štěstím, cituje Blesk vzpomínky z očekávané knihy. Bomba Gottovým kompletně poničila byt, tudíž využili azylu u babičky Vincencie v Újezdu u Svatého Kříže. Chybělo tak velmi málo a český národ by přišel o jednu z největších legend.

Vše o knize Karla Gotta Má cesta za štěstím ➔

Bartošová brala úspěchy jako samozřejmost, svou slávu ale neustála, tvrdí její první manažer. Showbyznys ji semlel

Související články

Další články

Nejnovější kauzy