Když už mezinárodní trapas, tak pořádný. V Ázerbájdžánu se minulý týden konaly prezidentské volby, které měly být demokratické, svobodné a hlavně – neprůstřelné. Mezinárodní pozorovatelé voleb však mají k celému aktu hodně velké výtky a tou největší je asi ta, že na veřejnost unikly výsledky voleb ještě před tím, než vůbec začaly!

Ups.

Volební komise se k tomu vyjádřila v tom smyslu, že se jedná o politováníhodné zveřejnění pouze testovacích výsledků, problém ale je, že v tomto „testu“ se objevila jména všech letošních kandidátů. Navíc Ilham Aliyev, současný, minulý a předminulý prezident, pochází z rodinného klanu, který zemi ovládá od 60. let minulého století a jehož členové byli agenti KGB. Rodina Aliyevova navíc ovládá nejen všechna média v zemi, ale i soudní aparát a parlament.

Že opět vyhrál Ilham Aliyev není pro nikoho žádným překvapením, ale vládní opozice chce jít s výsledky voleb k soudu, zejména proto, že byly zfalšovány, a výsledky proto neplatí. Zatímco čeští pozorovatelé voleb tvrdí, že vše proběhlo v pořádku a v demokratickém duchu, jak dnes přinesl server iHned.cz. Nezarazilo je ani to, že výsledky předčasně zveřejněného „testu“ se téměř shodovaly s konečným počtem hlasů, ostatní pozorovatelé významně zvedají obočí.

Testovací „výsledky“ totiž ukazovaly 73 procent hlasů pro stávajícího mocenského prezidenta a ty skutečné, které byly zveřejněny po volbách, daly v součtu 85.