Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Chvilky: 6 zajímavostí o filmu, který si vysloužil Českého lva

Jenovéfa Boková si zahrála ve filmu Chvilky (2018) Anežku.
Zdroj: CinemArt
+ Dalších 6 fotografií
TELEVIZNÍ PREMIÉRA
Film Chvilky režisérky Beaty Parkanové (35) se pyšní Českým lvem. Za hlavní herecký výkon ho dostala nadějná herečka Jenovéfa Boková (28). Pěkně krušné, ale i veselé chvíle zažívá mladá Anežka se svou rodinou i sama se sebou. Jak vycházet s ostatními, když jste až moc „hodní“, proč si nenechat všechno líbit? I na to se snaží film nabídnout odpověď...

Anežka, kterou hraje Jenovéfa Boková, je mladá a svobodná. "Fidlá" na housle, jak říká její otec, a točí rozhovory s muzikanty a kromě toho taky udržuje vztah se ženatým kamioňákem v podání Viktora Tauše Něco jí ale přece jen schází, jen neví, co to je. V rodině se snaží s každým vyjít, a tak si svoje názory nechává raději pro sebe, až se z toho jednoho dne zhroutí.

Oceňovanému filmu Chvilky kraluje právě Boková. Za hlavní roli dostala Českého lva i Cenu české filmové kritiky. „Děkuju akademii, že mi tu cenu dala na konec, protože to bylo hrozně příjemný tady čekat,” řekla na udílení cen. "Hlavně děkuju Beatě (režisérce Beatě Parkanové), že mi věřila, i když lidi říkali, že se na tu roli nehodím," svěřila se dojatá Boková. Českého lva si loni odnesla vůbec poprvé.

Zajímavosti o filmu Chvilky

  • Chvilky vznikly původně jako krátký studentský film a až později se proměnily v celovečerní film, který měl premiéru na festivalu v Karlových Varech v roce 2018. Film byl uveden v sekci Na východ od Západu.
  • Jenovéfa Boková plakala nejen ve filmu, ale i při samotném ceremoniálu předávání filmových cen Český lev. O sošku za nejlepší herecký výkon ale vzápětí přišla. Co přesně se stalo, si můžete přečíst TADY
  • Scénáře i režie se ujala Beata Parkanová. Jde o její první celovečerní film a nominovaná byla v roce 2018 i na objev roku. A i když se děj odehrává hlavně na malé vesnici a vypadá, že místa nejsou od sebe zvlášť daleko, natáčelo se celkem na šesti místech. Kromě Prahy také v Jihlavě a ve Velkém Meziříčí, pak v obcích Kamenná, Zadní Zhořec nebo Dolní Heřmanice.
  • Režisérka Beata Parkanová hledala do filmu Chvilky herce, kteří by jí připomínali její skutečnou rodinu. Některé z nich se svými rodinnými příslušníky nakonec i seznámila. Natáčelo se navíc v autentickém prostředí jejího dětství, například v domku její babičky.

-"Každej po předcích zdědí něco blbýho a něco hezkýho. A ty máš holt víc toho blbýho," neulehčuje už tak dost těžkou situaci Anežce její babička. Tou je ve filmu Chvilky Jaroslava Pokorná. Dědu, který leží v nemocnici, hraje Ladislav Trojan I když původně měl v roli být herec Jan Tříska

  • A ani s rodiči to není příliš snadné. Otec (Martin Finger) má svou dceru stále za malou holku a chová se až surově, matka (hraje ji Alena Mihulová) trpí duševní chorobou. Kromě pár světlých chvilek sledujeme spíš víc těch nelehkých, která nás v životě můžou provázet všechny a které nás donutí se zamyslet.
  • Chvilky odvysílá Česká televize na prvním programu tuto neděli od 20 hodin.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy