Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Chtěli si užít dovolenou, nyní jsou v ohrožení: Srí Lankou otřásají výbuchy, je tam nejméně 100 Čechů!

Chtěli si užít dovolenou, nyní jsou v ohrožení: Srí Lankou otřásají výbuchy, je tam nejméně 100 Čechů!
Zdroj: Twitter
+ Dalších 7 fotografií
nebezpečí
Srí Lankou dnes otřásají výbuchy. Ty se odehrály minimálně na šesti místech, podle agentury Reuters se tragédie týká tří kostelů a hotelů. Agentura DPA informuje o nejméně 52 mrtvých, počty zraněných rostou závratným tempem. Na Srí Lance se nachází i minimálně stovka Čechů, jejichž životy mohou být v ohrožení!

Jedním ze zasažených míst je kostel svatého Antonína na severu hlavního města Kolomba, dalším je kostel svatého Šebestiána v Negombu, jehož obyvatelé se hlásí ke katolické víře. Nejméně za dvěma útoky mají stát sebevražední atentátníci.

České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že zjišťuje, zda na místě nejsou i Češi. Těch je podle dosavadních informací na Srí Lance okolo stovky. „Situaci od okamžiku, kdy došlo k první explozi, pečlivě sledujeme. Na Srí Lance nemáme přímé zastoupení,“ sdělil v České televizi Milan Hovorka, český velvyslanec v Dillí, pod kterého spadá i Srí Lanka.

Přítomné Čechy se snaží kontaktovat. „Jsou to turisticky zajímavá místa, některá znám osobně. V tento moment nemáme potvrzeno, že by mezi zraněnými, či nedej bože mrtvými, byli Češi. Přes systém DROZD se snažíme kontaktovat lidi na místě,“ dodal Hovorka.

Situace je koordinačním týmem prý bedlivě pozorována. „Je v provozu nouzová telefonní linka zastupitelského úřadu. Prosíme Čechy, kteří jsou na Srí Lance, aby se ozvali našemu úřadu. Budeme velmi vděčni. Bezpečností opatření na Srí Lance nejsou tak přísná jako například v Dillí či na jiných místech v Indii. Ať jsou kontroly sebepřísnější, realita je taková, že se to pachatelům podařilo,“ řekl Hovorka a dodal, že koordinace útoků ve spojení s křesťanským svátkem Velikonoc napovídá tomu, že jde skutečně o teroristický útok

Související články

Další články

Nejnovější kauzy