Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Chroustek letní nedá lidem spát: Invaze protivných brouků trápí Česko

Chroustek letní dorůstá délky téměř 2 centimetry.
Zdroj: Pixabay
Předchozí Další
obtížný hmyz

S probíhajícím létem je spojený nadměrný výskyt hmyzu. Téměř každoročně se přemnoží chroustci letní, se kterými se na začátku července můžete setkat nejen v přírodě, ale také ve městech. Je třeba mít z těchto brouků strach?

Typickým znakem výskytu chrousků letních je silné bzučení v čase padajícího soumraku. Brouků jsou najednou plné nejenom louky, zahrady a parky, ale také sportoviště.

Obtížný hmyz a škůdce

Zástupci tohoto hmyzího druhu nejsou pro člověka nebezpeční, není třeba se obávat bodnutí nebo kousnutí. Při sportování nebo relaxaci však mohou být na obtíž. Zvláště pokud se snažíte usnout a nedaleko od vás poletuje několik chroustků. Tito brouci se nedokážou příliš dobře orientovat a narážejí do nejrůznějších překážek.

Podle webu Ministerstva zemědělství České republiky se jedná o významného škůdce, který v případě přemnožení může škodit polním i zahradním plodinám, zejména pak v obilí, hrachu či na okurkách. Potíže působí v ovocných a lesních školách a v mladých výsadbách. Mohou způsobit holožíry.

Záměna s chroustem

Drtivá většina lidí si chroustka letního plete s chrousty, s těmi se však setkáváme spíše v průběhu května. V současné době přemnožení chroustci letní jsou jejich menší příbuzní.

Žlutí brouci, jejichž tělo je silně ochlupené, dorůstají délky 14 až 18 milimetrů. Všimnout si jich můžete na přelomu června a července po západu slunce. Létají především samci, samice hledají skrýš na zemi. Rojení trvá zpravidla dva týdny, a pak o tomto hmyzu zase rok neslyšíte.

Chcete-li vidět, jak tento brouk vypadá, podívejte se do následující fotogalerie:

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy