Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Chrání vás před viry Avast? Česká společnost prodává data o veškeré vaší online aktivitě

Chrání vás před viry Avast? Česká společnost prodává data o veškeré vaší online aktivitě
Zdroj: koláž eXtra.cz
skandál
Česká bezpečnostní a antivirová společnost Avast čelí velkému skandálu. Servery PCMag a Motherboard svým pátráním došly k závěru, že pokud máte v počítači tento antivirus, veškerá data zachycující vaše chování na internetu jsou prodávána jeho dceřiné společnosti Jumpshot. Avast dlouho tvrdil, že data jsou anonymizována, podle všeho se však dají přiřadit ke konkrétnímu uživateli. Nejste tak jediní, kdo ví, co na internetu hledáte, co nakupujete a například jaká videa a na jakých webech sledujete.

Klienti Jumpshotu, kam Avast data o aktivitě svých klientů prodává, mohou vidět každé kliknutí uživatele, které na internetu udělal, dokonce i s časovou přesností. Data sice nenesou informaci o e-mailu nebo IP adrese uživatele, jsou ale opatřena identifikátorem zařízení. Klient Jumpshotu tak může porovnat tato data s vlastními daty o chování uživatele v jeho službě a najít shodu. Záznamy pak již nejsou anonymní a dostanou nejen jméno, ale i e-mail, adresu, telefon, nebo v případě nákupů online například číslo platební karty.

Systém nesleduje jen vyhledávání a nakupování online, přesně ví, co děláte například na Facebooku, Instagramu a YouTube. Před jeho sledováním vás neochrání ani anonymní režim v prohlížeči, i data o vaší činnosti v něm jsou prodávána.

Antivirové systémy si lidé do svých počítačů a jiných chytrých zařízení instalují s myšlenkou, že je mají chránit. Musí jim proto důvěřovat, systém totiž v zařízení hraje důležitou roli a má přístup kamkoliv. Uživatel od antiviru nečeká, že jeho důvěry zneužije ke sledování jeho chování a následnému prodávání těchto citlivých dat dál.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy