Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Chorvatsko otevřelo hranice: Výjimku ale nedostanou všichni turisté, jste mezi nimi?

Chorvatsko otevřelo hranice: Výjimku ale nedostanou všichni turisté, jste mezi nimi?
Zdroj: archiv
+ Další fotografie
dovolená
Koronavirová krize v Česku pomalu odeznívá a Češi začínají hojně řešit, jak to bude vypadat s jejich letošní dovolenou. Největší část Čechů je zvyklá každoročně jezdit do Chorvatska a o svůj odpočinek u moře nechce přijít. Podle deníku Jutarnji list se již 9. května potichu otevřely hranice Chorvatska, ale turisté musí splňovat jasně daná kritéria. Podobně je na tom i Řecko, které začne s rozvolňováním pro turisty od 16. května.

Chorvatsko se sice rozhodlo, že otevře hranice pro turisty, ale musejí prokázat tzv. hospodářský záměr. Podle právního hlediska mohou do země vstoupit pouze lidé, kteří doloží vlastnictví nemovitosti či plavidla v Chorvatsku nebo přijíždí kvůli pohřbu.

Další výjimku dostanou ti, které do Chorvatska někdo pozval nebo mají již zarezervované ubytování. Na všechny kategorie se vztahuje následná čtrnáctidenní karanténa, kterou budou muset turisté po příjezdu z Chorvatska absolvovat.

Turisté podle listu obdrží při vstupu do země písemné pokyny, jak se v Chorvatsku mají chovat. Budou se muset zdržovat co nejvíce v objektu, který si rezervovali. Ale budou moci chodit na pláž a do moře, kvůli čemuž si daný pobyt zaplatili.

"Mohou Chorvati, mohou i cizinci, mohou především občané Evropské unie. Samozřejmě, pokud mají rezervaci v hotelu a budou dodržovat všechna opatření," řekl ministr vnitra a šéf štábu civilní ochrany Davor Božinović.

"Samozřejmě, že každý turista je hospodářským zájmem. Jsme turistická země a je jasné, jak moc nás zasáhne špatná sezona. S ohledem na situaci nechceme cizince výslovně zvát, ale nebudeme je ani odmítat. Budou moci přijet na letní dovolenou, když si pobyt zaplatili," dodal nejmenovaný zdroj blízký štábu, který opatření přijal.

Podobně je na tom s rozvolňováním Řecko, které má ovšem jiné podmínky. V Řecku se otevřou od soboty pláže s organizovaným provozem. Slunečníky budou muset být od sebe vzdáleny minimálně čtyři metry a maximálně pro dva lidi. Výjimku ovšem dostanou rodiny s dětmi.

Na plážích bude však zákaz prodávání alkoholu a kolektivních sportů. Prodej jídla bude možná pouze přes výdejní okénko a letní zahrádky zůstanou zavřené.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy