Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Chorvatsko může skončit fiaskem. Kvůli zhoršené situaci by Čechům při návratu nařídili karanténu

Chorvatsko může skončit fiaskem. Kvůli zhoršené situaci by Čechům při návratu nařídili karanténu
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
dovolená
S nadšením očekávaná dovolená v Chorvatsku může skončit zklamáním. Nakažených koronavirem tam bylo včera zaznamenáno 52 nových případů a dnes 21. Dovolenkový ráj u Jaderského moře české úřady vyhodnotily jako bezpečnou destinaci a v takzvaném semaforu má na mapě zelenou barvu. Jenže už i epidemiolog Roman Prymula z dřívějšího doporučení k Jadranu vycestovat couvá, jak uvedl pro eXtra.cz. Mají se Češi bát?

V Chorvatsku, které má přes 4 miliony obyvatel, je aktuálně 568 aktivních případů. Tamní epidemiolog Krunoslav Capak k tomu uvedl, že nejpostiženějšími lokalitami jsou ty nejlidnatější a hlavní město Záhřeb, ostatní místa hlásí spíš jednotky případů.

„Máme 52 nových případů, více než 4000 lidí je v izolaci a dva z nich jsou na respirátorech,“ citoval epidemiologa chorvatský server dnevnik.hr. Nově je podle něj diagnostikováno 21 pacientů. Testováno bylo 79 104 osob a většina z nich je negativních.

Zhoršení v Chorvatsku? Při návratu 14denní karanténa

České ministerstvo zdravotnictví situaci sleduje, ale zatím nevidí důvod, aby v takzvaném semaforu zbarvilo Chorvatsko dočervena jako zemi rizikovou. Naopak mezi bezpečné země přidalo Srbsko a Černou Horu. Úřad ale potvrdil, že by v případě nelichotivého epidemiologického vývoje v dovolenkovém ráji Čechů zpřísnil opatření pro navrátilce.

„Mapu bezpečných zemí aktualizujeme průběžně. Pokud by se v Chorvatsku situace výrazně zhoršila a země by byla označena jako oblast s vysokým rizikem, pak by byla pro české občany vracející se z dovolené povinnost prokázat se negativním testem či podstoupit 14denní karanténu,“ potvrdila eXtra.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

Prymula: Jedu radši do českých hor

O jisté obezřetnosti promluvil už i epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, profesor Roman Prymula. Zatímco v první etapě rozvolňování cestování do Chorvatska odborníci doporučovali, nyní už tak optimističtí nejsou. „Situace v Chorvatsku se bude vyvíjet. Určité riziko tam je, ale zatím bych ho nekvantifikoval. Nemáme přesná data, takže se to nedá jednoznačně odhadnout. Nevíme, co tam je hlavním zdrojem nákazy. V první etapě jsme to doporučovali,“ řekl Prymula eXtra.cz. Otázku, zda se může situace v srpnu dramaticky změnit, zodpověděl tak, že to nevyloučil. „Já letos nikam nejedu. Zůstanu na českých horách,“ dodal rozhodně.

Chorvatsko rizikovou zemí není na pořadu dne

Na druhou stranu Čechy, kteří už dovolenou v Chorvatsku mají zaplacenou, uklidňuje ministerstvo zahraničních věcí. „Nemáme v tuto chvíli informace o tom, že by se semafor měl měnit, nicméně nejsme jeho gestorem. Epidemiologickou situaci vyhodnocuje ministerstvo zdravotnictví a návrat Čechů do ČR řeší společně s ministerstvem vnitra,“ řekla eXtra.cz mluvčí české diplomacie Zuzana Štíchová.

Stejně to vidí i dopravce RegioJet, který na trase do chorvatské Rijeky vyslal včera první vlakový spoj a kvůli zájmu bude jezdit denně. „Nic takového není na pořadu dne. RegioJet by vždy postupoval v zájmu svých zákazníků,“ uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Ministerstvo zdravotnictví průběžně sleduje epidemiologickou situaci ve všech zemích a veřejnosti dává přehled o tom, která je bezpečná a která riziková. Mapě, která toto zobrazuje, se říká „semafor“.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy