Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Chorvatsko a koronavirus: Víme, kde na české dovolenkáře číhá největší nebezpečí

Chorvatsko a koronavirus: Víme, kde na české dovolenkáře číhá největší nebezpečí
Zdroj: archiv
+ Další fotografie
Koronavirus
Chorvatsko je velmi oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů. Za poslední dny se v zemi podle posledních údajů během víkendu oproti předchozím dnům snížil denní přírůstek nově nakažených koronavirem. To je však podle tamějších médií způsobeno tím, že se provedlo méně testů. Jak upozornil Jutarnji list, Chorvatsko minulý týden patřilo mezi šest zemí EU s nejvyšším růstem počtu infikovaných. Kde je aktuálně v zemi nejvíce nakažených?

Téměř celý svět zasáhla koronavirová pandemie, což ovlivnilo letní dovolené. Češi i přes riziko nákazy ale často vyjíždějí za odpočinkem do Chorvatska. A právě tam v posledních dnech stoupá počet nově nakažených.

Nově nakažení

V pátek odpoledne hlásily tamější úřady za posledních 24 hodin rekordních 116 nově nakažených koronavirem. V sobotu odpoledne pak tento nejvyšší údaj překonalo 140 nově infikovaných. O víkendu pak tyto počty klesly nejprve na 50 a v pondělí krizový štáb hlásil 53 dalších nakažených.

"Minulý týden v Chorvatsku denně v průměru onemocnělo 20 lidí na milion obyvatel. Jde o velmi vysoké číslo, podle něhož je Chorvatsko šesté nejhorší mezi státy Evropské unie," uvedl Jutarnji list. Mnohem hůře je na tom třeba Lucembursko nebo Portugalsko.

Kde je největší riziko?

A jaké regiony jsou na tom v Chorvatsku úplně nejhůře? Podle přehledu situace v jednotlivých regionech hlásí nejvíc infikovaných od začátku pandemie hlavní město Záhřeb, kde registrovali celkem 945 nakažených. Dosud nákaze v hlavním městě podlehlo 20 obětí. Aktuálně se v Záhřebu podle údajů deníku Jutarnji list léčí s nemocí covid-19 359 pacientů.

Na druhém místě je přímořská Splitsko-dalmatská župa, kde do nynějška evidují celkem 671 nakažených. Úmrtí má však tento region nejvíce. Zemřelo tam 41 lidí, již měli koronavirus. Ve Splitsko-dalmatské župě mají nyní 77 aktivních případů s koronavirem.

Třetí nejvíce zasaženou oblastí je Osijecko-baranjská župa na vnitrozemském severovýchodě země. Tam se celkem nakazilo 463 lidí a z toho osm nákaze podlehlo. V oblasti je nyní 151 aktivních případů.

Související články

Další články